Festiwal Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie

Centrum Spotkania Kultur zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie. Wydarzenie poświęcone jest obrazowi i kulturze wizualnej w kreacjach scenicznych. Festiwal odbędzie się w dniach 20–23 kwietnia w Lublinie.

Festiwalu Scenografii i Kostiumów„Scena w Budowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwalu Scenografii i Kostiumów„Scena w Budowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scena w Budowie – nazwa nowego wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie […] nie jest przypadkowa. Nawiązuje do zwyczajowej nazwy – Teatr w Budowie, która przylgnęła do naszej instytucji podczas 40 lat budowy. Dziś to określenie inspiruje nas w tworzeniu tożsamości tego miejsca […]. To przestrzeń otwarta, pobudzająca i inspirująca do kreowania nowych aranżacji inscenizacyjnych. Scenografia jest areną, w której kumulują się i ścierają myśli, koncepcje, wyobrażenia twórców spektaklu. W ten sam sposób myślimy o CSK, jego ascetyczne wnętrza stanowią wręcz zaproszenie do tworzenia. W naszym budynku wszystko jest odkryte – przeszklone powierzchnie, nieotynkowane ściany, odsłonięte elementy instalacji. Podobny kierunek obieramy, konstruując program Sceny w Budowie. Chcemy zapoznać widzów z tym, co zazwyczaj ukrywane jest przed ich wzrokiem, odsłaniamy kulisy pracy scenografów, kostiumografów, proces budowy i kreacji spektaklu – mówi Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur.

Zaprezentują się nie tylko wybitni scenografowie z Polski i świata, ale też debiutujący artyści. Główną częścią Festiwalu będzie konkurs, w którym nagradzane będą najlepsze spektakle, powstałe w ostatnim czasie. Oceniać je będzie jury w składzie: Anna Królica, Ewa Kuryluk, Paweł Dobrzycki, Dorota Roqueplo. W ramach Festiwalu przewidziano nagrody.

W czasie Sceny w Budowie zaprezentowane zostaną spektakle Fahrenheit 451 Teatru Wybrzeże, Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Ponadto Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania ze scenografami i kostiumografami, oraz wystawa kostiumów przygotowana we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Dodatkowo dla najmłodszych zaplanowano warsztaty scenograficzne, które poprowadzone zostaną przez absolwentów ASP w Warszawie.

1. Festiwal Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie
Od 20 do 23 kwietnia 2017 roku
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Dodaj komentarz