• 2017-04-06

Czyżyny i ich wpływ na Nową Hutę

Od 6 kwietnia w Dziejach Nowej Huty, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, można oglądać wystawę Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty: Czyżyny. Dla poprzednich wystaw z tego cyklu końcową datą graniczną był rok 1949, kiedy to na tutejszych polach zaczęto wznosić kombinat i nowe miasto, natomiast tym razem organizatorzy postanowili nieco odświeżyć dotychczasową formułę.

„Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty: Czyżyny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty: Czyżyny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Istniejące w Czyżynach lotnisko hamowało rozwój jakiejkolwiek zabudowy aż do połowy lat 60. XX w. Dopiero potem zaczęły powstawać osiedla, uczelnie i hipermarkety. Działo się to jednak w sposób tak bezplanowy, że przez lata mieszkańcy Krakowa, jadąc z centrum do Nowej Huty, mieli wrażenie, że definitywnie opuszczają miasto, by po kilku kilometrach pól, pastwisk i sadów dotrzeć dopiero do pierwszych zabudowań obecnego Ronda Czyżyńskiego.

Ów chaotyczny sposób zabudowy terenów dawnego lotniska oraz pól ornych i łąk należących do wsi Czyżyny w dużej mierze utrwalił stereotyp Nowej Huty jako oddzielnego miasta. I choć już w 1951 r. dzielnica ta została włączona do Krakowa, to nadal postrzegana jest jako osobny organizm miejski.

Więcej o wystawie: Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty: Czyżyny w serwisie Wydarzenia.o.pl

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty: Czyżyny
Od 6 kwietnia do 2 lipca 2017 roku
Oddział Dzieje Nowej Huty
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz