Interpretacje Xaverego Wolskiego

Inspirację do pracy nad wystawą Indiański Epimeteusz stanowiła dla Xaverego Wolskiego biografia Stanisława Supłatowicza, znanego również jako Sat-Okh. Zmarły w 2003 roku Supłatowicz zdobył rozgłos jako pisarz i czołowa postać polskiej indianistyki.

Xavery Wolski, „Indiański Epimeteusz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Xavery Wolski, „Indiański Epimeteusz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Indiański Epimeteusz Xavery Wolski prezentuje zbiór nowych prac wykonanych przy użyciu różnych mediów – od malarstwa po film. Jego niedługi filmowy fryz nawiązuje wprost do historii o działalności Supłatowicza w Armii Krajowej i stanowi fantazję na temat wojennych doświadczeń Polaka-Indianina; minimalistyczne prace na papierze i płótnie – pokryte Braille’owskim kodem – nawiązują zaś do nich pośrednio.

Niektóre z książek napisanych przez Sat-Okha – jak zbiory domniemanych mitów indiańskich oraz jego wspomnienia – zostały wydane w wersjach dla niewidomych, co zainspirowało Wolskiego do wykorzystania alfabetu Braille’a we własnych pracach. Dotykowa lektura napisanych Braillem tekstów stanowi trudność dla większości ludzi widomych, zaś „pisanie” w ten sposób obrazów – całkiem dosłownie pokrytych biografią Sat-Okha – destabilizuje konwencjonalną pozycję widza. (…)

W oczach polskiego widza wykonane przy użyciu alfabetu Braille’a prace Wolskiego mogą budzić skojarzenia z malarstwem Władysława Strzemińskiego. Podobnie jak unista, autor wystawy Indiański Epimeteusz bada ograniczenia podmiotu wizualnego. O ile jednak Strzemiński zatrzymywał wzrok widza na materialnej płaszczyźnie płótna i nie dozwalał na dostęp do żadnego przedstawienia, które od samej materii obrazu można by oddzielić, o tyle Xavery Wolski igra w przewrotny sposób z pragnieniem immersyjnego odbioru przedstawionego świata oraz dostępu do symbolicznych treści.

Arkadiusz Półtorak, kurator

Xavery Wolski. Indiański Epimeteusz
Od 9 do 23 kwietnia 2017 roku
Otwarcie 8 kwietnia 2017 roku, godz. 19.00
Księgarnia/Wystawa w Krakowie

Dodaj komentarz