• 2017-04-06

Mewa. O tym, jak artyści oderwani są od reszty społeczeństwa

8 kwietnia w warszawskim Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera Mewy Antona Czechowa w reżyserii Wojciecha Farugi.

Anton Czechow, „Mewa”, reż. Wojciech Faruga (źródło: materiały prasowe teatru)

Anton Czechow, „Mewa”, reż. Wojciech Faruga (źródło: materiały prasowe teatru)

W dramacie Czechowa grupa artystów spędza wakacje na prowincji, przenosząc tam swoje frustracje, miłości, pracę oraz pragnienie sławy i spełnienia. Wirusem sztuki zarażeni są tu wszyscy: wybitna aktorka Arkadina, jej syn Konstantin, pragnący pozostać niezależnym artystą; młodszy kochanek Trigorin, odnoszący sukcesy pisarz, ale też młoda Nina, rozpaczliwie pragnąca zostać aktorką, duszący się na wsi lekarz, ubogi wiejski nauczyciel, marząca by zostać muzą jakiegoś artysty Masza, czy umierająca siostra Arkadiny, wciąż żałująca, że nie została choćby najmarniejszą pisarką.

Czytana współcześnie Mewa ukazuje bolesną analizę postaw artystów; staje się opowieścią o zgnuśniałych elitach, których dawne idee ugrzęzły w wygodzie i konformizmie. Mówi o tym jak dawni buntownicy sprzedają swoje ideały i stają się zadowolonymi z siebie kabotynami; o tym jak artyści oderwani od reszty społeczeństwa stają się zapatrzoną w siebie elitą, która ze wszystkich sił broni własnej pozycji i nie widzi nadchodzącego schyłku.

Realizatorzy:

Reżyseria: Wojciech Faruga
Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Agata Skwarczyńska
Współpraca scenograficzna: Małgorzata Dzik
Asystent reżysera: Damian Kwiatkowski
Inspicjentka: Barbara Sadowska

Występują: Karolina Adamczyk (Masza), Aleksandra Bożek (Sorin), Maria Robaszkiewicz (Arkadina), Julia Wyszyńska (Nina/Arkadina), Grzegorz Artman (Trieplew), Jacek Beler (Trigorin), Mateusz Łasowski (Dorn), Oskar Stoczyński (Miedwiedienko).

Anton Czechow, Mewa
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Premiera: 8 kwietnia 2017 roku, godz. 19.30
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Dodaj komentarz