Marek Mszyca. Poszukiwanie siebie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza 6 kwietnia na wernisaż wystawy Marka Mszycy pt. Maski. poszukiwanie siebie.

Marek Mszyca (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Mszyca (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Mszyca (1989 r.) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Grafiki Użytkowej i Malarstwa Sztalugowego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych. W latach 2014–2015 stypendysta Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 2013 jego plakat Stop and Think został wyróżniony prezentacją na wystawie XII International Triennial of the Political Poster Show, w Starym Ratuszu Miejskim w Mons, w Belgii.

Artysta sięga po różne środki wyrazu, wciąż poszukując dziedziny sztuki, którą mógłby uznać za najbliższą sobie. Interesuje go malarstwo („cielesny” cykl obrazów dyplomowych), chętnie wypowiada się jako grafik i rysownik. Odbiorca Marka Mszycy ma okazję zetknąć się ze specyficzną formą rysunku, jaką jest szkic – z jednej strony wstępna realizacja koncepcji artystycznej, studium do obrazu, ale też swobodnie wykonany, samodzielny rysunek.

Niezwykle interesujące wydają się najnowsze prace Marka Mszycy – wielobarwne i czarno-białe rysunki wykonane zamaszystymi, szerokimi liniami. Linie splatają się ze sobą, tworząc abstrakcyjne kształty, które autor odnosi do rytualnych masek azteckich. Innym tropem interpretacyjnym może być ten, opisany przez Rogera Caillois w eseju „Czarnoksięstwo”, o związku między mimetyzmem owadów, a zagadką masek w ludzkich cywilizacjach.

Marek Mszyca. Maski. Poszukiwanie siebie
Od 7 kwietnia do 15 maja 2017 roku
Wernisaż 6 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz