Wystawa ekslibrisów

Od 2 kwietnia do 30 sierpnia w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można zobaczyć kolekcję ok. 150 ekslibrisów o tematyce żydowskiej.

„Misifrei – z mojej książki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Misifrei – z mojej książki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Misifrei – z mojej książki to tytuł wystawy zadedykowanej ekslibrisom, czyli małym karteczkom przyklejanych do wewnętrznej strony okładki książki. Ekslibrisy prezentowane na wystawie pokazują ilustracje związane z judaizmem i tradycjami Izraelitów.

„Dzięki Torze Żydzi przetrwali rozproszenia, liczne prześladowania i asymilację … Nawet poprzez ekslibris Żydzi ujawniają swoją wolę życia w swojej tożsamości. Ilustracje na ekslibrisach odkrywały najczęściej jednoznacznie tożsamość żydowską właściciela: gwiazda Dawida, synagoga, świecznik, sceny biblijne i oczywiście hebrajska czcionka…”. Tak objaśnia ekslibris o tematyce żydowskiej Daniel Vogelmann, kurator podobnej wystawy prezentowanej we Włoszech w 1994 roku.

Wystawa w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich przedstawia zbiory prac artystów żydowskich, którzy kreatywnie przekształcili elementy znanego im, tradycyjnego świata w formę ekslibrisów. Na wystawie pokazane są też zbiory bibliofilów, którzy mają wyłącznie osobistą relację z judaizmem.

Misifrei – z mojej książki
Wystawa ekslibrisów o tematyce żydowskiej z kolekcji Jo Kohna
Od 2 kwietnia do 30 sierpnia 2017 roku
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz