W kraju Putina jest dobrze

Książka W kraju Putina. Życie w prawdziwej Rosji Anne Garrels ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytety Jagiellońskiego. Jest to autorski zapis z podróży reporterskiej po upadku byłej ZSRR.

Anne Garrels, „W kraju Putina. Życie w prawdziwej Rosji” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Anne Garrels, „W kraju Putina. Życie w prawdziwej Rosji” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Żeby mieć pełen obraz Rosji autorka postanawia wyjechać na prowincję. Wybiera Czelabińsk, oddalony o prawie 1800 kilometrów ośrodek militarno-przemysłowy. Obwód czelabiński, gdzie przez lata rozwijano radziecki program nuklearny to ziemia zachwycających jezior, nieczynnych fabryk, tajemniczych zamkniętych miast oraz najbardziej zanieczyszczonych na świecie miejsc.

W kraju Putina pokazuje realia życia w prawdziwej Rosji. Poznajemy przedsiębiorców wspinających się po szczeblach drabiny społecznej, zapalonych aktywistów na straży praw sierot i niepełnosprawnych dzieci oraz pretensjonalnych mafiosów.

Towarzyszymy też zwykłym lekarzom i nauczycielom, próbującym walczyć z wszechobecnym łapownictwem i niedbalstwem. Dzięki bliskim znajomościom z mieszkańcami regionu, autorka dociera do przyczyn powszechnej wśród Rosjan lojalności wobec Putina, właściwej nawet tym, którzy potępiają nadużycia władzy.

Anne Garrels pracowała jako korespondentka dla amerykańskiej publicznej rozgłośni radiowej NPR. Jest autorką książki Naked in Baghdad. W 2003 roku została uhonorowana nagrodą Courage in Journalism przyznawaną przez International Women’s Media Foundation oraz  nagrodą George’a Polka w kategorii reportaż radiowy.

Anne Garrels, W kraju Putina. Życie w prawdziwej Rosji
Premiera: 8 marca 2017 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj komentarz