Typografia polskich i szwajcarskich plakatow

Wystawa Litera / Kompozycja / Plakat. Typografia plakatów polskich i szwajcarskich w latach 1945–2015 prezentuje 180 plakatów polskich i szwajcarskich ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wystawa będzie prezentowana w Zbrojowni Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Litera / Kompozycja / Plakat. Typografia plakatów polskich i szwajcarskich w latach 1945–2015” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Litera / Kompozycja / Plakat. Typografia plakatów polskich i szwajcarskich w latach 1945–2015” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie znajdzie się 40 plakatów szwajcarskich grafików, który uznawani są za pionierów w twórczym wykorzystywaniu typografii. Nie zabraknie więc dominujących w plakatach z lat 30. ubiegłego wieku trendów, takich jak rzeczowość, konkret, czerpanie z tradycji konstruktywizmu i Bauhausu, oraz typowych dla lat 40. projektów opartych na rozwiązaniach typograficznych. Klasycznym przykładom plakatów w stylu szwajcarskim przeciwstawione zostaną prace z ostatnich dekad XX w. Wtedy to liternictwo stało się dla szwajcarskich plakacistów pretekstem do prowadzenia gry graficznej, w której czytelność tekstu nie była już zaletą.

Wystawa Litera / Kompozycja / Plakat zaoferuje też mniej tradycyjne spojrzenie na polski plakat, który przez większość osób kojarzony jest przede wszystkim z plakatem malarskim, stanowiącym trzon zjawiska znanego pod nazwą „polska szkoła plakatu”. Tym razem głównym motywem kompozycji będzie litera, której rozmaite sposoby obecności na plakacie pozwalają dostrzec ogromne możliwości tkwiące w literniczych kompozycjach.

Litera / Kompozycja / Plakat. Typografia plakatów polskich i szwajcarskich w latach 1945–2015
Od 8 kwietnia do 7 maja 2017 roku
Wernisaż: 7 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Kuratorzy: Anna Grabowska-Konwent (Muzeum Narodowe w Poznaniu) i Adam Kamiński (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Zbrojownia Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Dodaj komentarz