Człekopejzaż Ewy Kuryluk i fotografie Sarah Zacharek

7 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu zaprezentowany zostanie zespół wczesnych prac na papierze Ewy Kuryluk, w znacznej części nigdy nie pokazywanych w Polsce. Równolegle z wystawą Ewy Kuryluk otwarta zostanie prezentacja angielskiej fotografki polskiego pochodzenia Sarah Zacharek.

Ewa Kuryluk, „Ewa samotrzecia”, 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Kuryluk, „Ewa samotrzecia”, 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Kuryluk – polska malarka i pisarka, pionierka sztuki instalacji. Doceniona za granicą, a w ubiegłym roku uhonorowana dużą indywidualną wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Tytuł wystawy Człekopejzaż jest terminem, który Ewa Kuryluk zastosowała w odniesieniu do swoich prac pod koniec 1967 r., próbując jak najcelniej określić ukazywaną przez siebie relację człowieka wtopionego w naturę. Jak pisała krytyczna sztuki Kinga Kawalerowicz: „Głównym tematem juweniliów Ewy Kuryluk jest ogród natury – bujny i ulegający nieustannej transformacji gąszcz roślin, ludzi, ulubionych zwierząt i ptaków. (…) Najwcześniejsze z nich bywają idylliczne, późniejsze po śmierci Ojca i Marcu 1968, już nie. Na drugim planie rozgrywają się zminiaturyzowane, jakieś tragiczne i przerażające epizody, dominujące coraz bardziej w malarstwie, rysunku i grafice”.

Projekt Sarah Zacharek Re: Discovery – prezentowany w przestrzeni tzw. archiwum Wozowni – gdyby rozpatrywać go jednowymiarowo, byłby multimedialną dokumentacją podróży odbytej przez artystkę.

Jak zdradza sama artystka: Poprzez obsesyjne studiowanie i badanie jego negatywów udało mi się opracować trasę, którą obrał poprzez Toruń (rodzinne miasto mojego dziadka). Spędziłam tam tydzień, próbując rozpracować i ułożyć w chronologiczne ciągi zdarzenia, pofragmentowane wspomnienia – zarówno własne, jak i pożyczone. Nie było to zadanie porównawcze, nie szukałam kontrastów – była to ta sama podróż, która pozwoliła mi stanąć w tym samym miejscu, w którym wcześniej stał ojciec. Moim celem było skierowanie obiektywu aparatu, w taki sposób, by poszczególne ujęcia i kadry układały się w taki sposób, jak widział je on.

Sarah Zacharek, „Re:Discovery” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sarah Zacharek, „Re:Discovery” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Kuryluk. Człekopejzaż
Kuratorka: Marta Smolińska
Współpraca: Galeria Artemis w Krakowie
Od 7 kwietnia do 14 maja 2017 roku
Otwarcie: 7 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00

Sarah Zacharek. Re: Discovery
Kuratorka: Joanna Gwiazda
Od 7 kwietnia do 28 maja 2017 roku
Otwarcie: 7 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz