Andrzej Strumiłło. Azja

Andrzej Wajda, zastanawiając się nad programem instytucji Muzeum Sztuki i Techniki Manggha, zgłosił pomysł wystawy Andrzeja Strumiłły, jego dzieł inspirowanych podróżami na Daleki Wschód. Muzeum Manggha, wypełniając testament Andrzeja Wajdy, zaprasza na wystawę Andrzej Strumiłło. Azja, będącą kolejną prezentacją zachodnich fascynacji sztuką i kulturą Dalekiego Wschodu.

„Andrzej Strumiłło. Azja”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Andrzej Strumiłło. Azja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nade wszystko jednak pociągała i pociąga Strumiłłę Azja. Jej wielkość, rozległość, przeszłość, skale, kontrasty. […] Z wyprawami alpinistycznymi przemierzył Mongolię i Nepal. Zna dobrze Indie, Chiny i Wietnam. Wszędzie tam gromadził dokumentację jedyną w swoim rodzaju: trofea, wytwory kultury i garście minerałów, dziesiątki tysięcy fotografii, setki rysunków, zapiski, wiersze. Wszystko to jest potrzebne, wszystko się wzajemnie dopełnia – napisał Mieczysław Porębski.

Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, artysta wszechstronny, o olbrzymim i różnorodnym dorobku artystycznym, pracuje i wypowiada się w wielu tworzywach i technikach. Mieszka i tworzy w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. W Suwałkach od 2008 roku działa jego autorska galeria, sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezentująca twórczość tego wszechstronnego artysty, a także część jego kolekcji azjatyckiej – drzeworyty, druki, ceramikę, przedmioty kultu, przedmioty codziennego użytku.

Na wystawie w Muzeum Manghha, w Galerii Europa – Daleki Wschód, prezentujemy między innymi reportażowe rysunki z podróży do Wietnamu, Mongolii, Indii, Nepalu, Chin i Syrii, prace z serii Katalog, którym towarzyszy instalacja z kamieni, cykl Symbole lamajskie, granitowe rzeźby Adsum i Om oraz fotografie z serii Medytacje. W tych wyrafinowanych, uproszczonych dziełach Andrzeja Strumiłły spotykają się dwie odmienne duchowości: Wschodu i Zachodu, przenikając się wzajemnie, konstruując miejsca wspólne, skupienia i medytacji.

Autorka tekstu: Anna Król

Andrzej Strumiłło. Azja
Idea: Andrzej Wajda
Scenariusz i aranżacja: Andrzej Strumiłło
Koordynator: Malwina Wójcik
Od 7 kwietnia do 21 maja 2017 roku
Wernisaż: 6 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz