Galeria Bielska zaprasza

6 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się otwarcie trzech nowych wystaw: Zbigniewa Blukacza Tylko malarstwo, wystawę dźwiękowo-wizualną Usłyszeć ziemię oraz Amadeusza Popka Opowieści z pogranicza światów.

Zbigniew Blukacz, „Tylko malarstwo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Blukacz, „Tylko malarstwo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premierowy pokaz obrazów Zbigniewa Blukacza składających się na dwa cykle: Optyka pamięci i Archetypy pejzażu. Te dwa pozornie odmienne cykle – pierwszy dotyczy osób, drugi krajobrazu – mają swoje wspólne źródło. To siła kadru, który zadziałał na pamięć autora jak światło na kliszę fotograficzną. Obrazy zapamiętane z wakacji lub inne sytuacje ważne emocjonalnie, trafiły do tego banku pamięci na równi z widokami natury, które miały szczególne znaczenie dla autora –  mówi Agata Smalcerz, kurator wystawy.

Usłyszeć Ziemię to koncert i pokaz dźwiękowo-wizualnej instalacji prezentującej ceramiczne instrumenty i obiekty dźwiękowe oraz obraz wideo w nowej, eksperymentalnej odsłonie. Ich autorami są Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Katarzyna Handzlik, Daniel Badura oraz studenci II roku Edukacji Artystycznej Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (Małgorzata Skałuba-Krentowicz – kurator wystawy)

„Usłyszeć ziemie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Usłyszeć ziemie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Opowieści z pogranicza światów prezentuje prace ilustratorskie Amadeusza Popka z lat 2004–2017, wykonane piórkiem, a także w technikach serigrafii i akwaforty. Tytuł wystawy odzwierciedla nie tylko tematykę, ale samą ideę twórczości lubelskiego artysty. Amadeusz Popek czerpie motywy z natury i przetwarza je, tworząc zaskakujące narracje, nieco odrealnione krajobrazy, czasem hermetyczne światy. Widz czuje się zaproszony do zgłębiania tych, posiadających charakterystyczny klimat, wizji.

Zbigniew Blukacz. Tylko malarstwo,
Usłyszeć ziemię,
Amadeusz Popek. Opowieści z pogranicza światów
Od 6 kwietnia do 7 maja 2017 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz