• 2017-04-04

Noce i dnie wracają na kaliską scenę

46 lat po głośnym spektaklu Izabelli Cywińskiej Teatr im. Bogusławskiego znów zaprasza swoich Widzów do uczestniczenia w świecie stworzonym przez Marię Dąbrowską.

„Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro”, reż. Seb Majewski (źródło: materiały prasowe teatru)

„Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro”, reż. Seb Majewski (źródło: materiały prasowe teatru)

Noce i dnie to powieść związana z Kaliszem i ziemią kaliską w sposób wyjątkowy. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście biografia autorki – wybitnej pisarki urodzonej i wychowanej w Russowie pod Kaliszem, zdobywającej edukację na kaliskiej pensji. Jednak, co istotniejsze, samo miasto (zwane w powieści Kalińcem) i otaczające je tereny są miejscem akcji dla epickiej sagi przedstawiającej losy książkowej rodziny Niechciców.

Powieść jest szczególną panoramą losów – od powstania styczniowego, aż po pierwsze dni I wojny światowej. To opowieść o mierzeniu się z codzienną prozą życia, osobistymi marzeniami, zmienną rzeczywistością społeczną, wielką historią.

Spektakl, na podstawie autorskiej adaptacji powieści, wyreżyseruje Sebastian Majewski – uznany reżyser, dramatopisarz i dramaturg. W jego dorobku dramaturgicznym szczególną rolę odgrywają sceniczne adaptacje polskiej klasyki – jak na przykład zrealizowana w Narodowym Starym Teatrze Trylogia według Sienkiewicza, czy też Ziemia obiecana na podstawie powieści Reymonta, przygotowana dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Realizatorzy:

Adaptacja i reżyseria: Seb Majewski
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur
Muzyka: Daniel Pigoński
Inspicjent: Nikola Brojerska

Występują: Izabela Beń, Magdalena Jaworska (gościnnie), Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Wojciech Masacz, Izabela Wierzbicka, Michał Wierzbicki.

Seb Majewski, Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro
Premiera: 8 kwietnia 2017, godz. 19.00
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Dodaj komentarz