• 2017-04-04

Kalifornia: dojrzewanie, energia i pierwsze rozczarowania

Kalifornia to debiutancki pełnometrażowy film Mariny Person, był on pokazywany na festiwalach w Rio de Janeiro oraz São Paulo. Film osadzony w latach osiemdziesiątych opowiada o burzliwym okresie dojrzewania wypełnionym rockową muzyką i pierwszymi wzmiankami o epidemii AIDS.

„Kalifornia” reż. Marina Person (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kalifornia” reż. Marina Person (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jest rok 1984. Estela (Clara Gallo) przechodzi burzliwy okres dojrzewania, próbuje sobie poradzić ze skomplikowanym światem seksu, miłości i przyjaźni. Najbardziej podziwia swojego wujka Carlosa (Caio Blat), którego chce odwiedzić w Kalifornii. Gdy jednak on wraca do Brazylii wychudzony, słaby i chory, wszystko się zmienia. Estela przeżyje kryzys i odtąd już zawsze będzie patrzyła na świat w inny sposób.

Marina Person przeżywała swoją młodość w burzliwych latach 80., więc nic dziwnego, że w tej dekadzie umieściła akcję swojej Kalifornii. Estela, główna bohaterka tego filmu, w 1984 roku ma 17 lat.

Napisałam ten scenariusz, bo chciałam wspomnieć swoją młodość. Przeżyliśmy okres wolności, po którym nastąpiła dwudziestoletnia dyktatura. W tym czasie mieliśmy swoje pierwsze doświadczenia seksualne, a właśnie odkryto AIDS. Patrzę na to wszystko oczami Esteli, a w tle widzimy świat muzyki post-punkowej i brazylijskiego rocka – wyjaśnia reżyserka.

Kalifornia, reż. Marina Person
Premiera: 21 kwietnia 2017 roku
Spectator

Dodaj komentarz