Ks. Henryk Kazimierowicz – powiernik Witkacego

4 kwietnia Państwowy Instytut Wydawniczy opublikuje tom pism ks. Henryka Kazimierowicza z zakresu religioznawstwa, antropologii i filozofii opatrzony obszernym wstępem, dotyczącym fascynującej relacji księdza z Witkacym. Wyboru i edycji tekstów dokonał Przemysław Pawlak.

Przemysław Pawlak, „Powiernik Witkacego. Pisma rozproszone ks. Henryka Kazimierowicza” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Przemysław Pawlak, „Powiernik Witkacego. Pisma rozproszone ks. Henryka Kazimierowicza” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W roku 1932 czy 1933 zjawił się u nas na Brackiej ksiądz o dość niechlujnym wyglądzie. Przeczytał wszystkie – nieliczne zresztą – drukowane sztuki Stasia i zapragnął poznać resztę, twierdząc, że nic podobnie wspaniałego nie czytał – wspomina Jadwiga Witkiewiczowa.

Taki był początek niezwykłej przyjaźni Witkacego z księdzem Henrykiem Kazimierowiczem. Jej świadectwem jest korespondencja Witkacego z księdzem, który z powodu swych zainteresowań filozoficznych i niepokornej postawy przenoszony był z parafii do parafii.

Przemysław Pawlak poszedł jego śladami w nadziei, że zaprowadzą go do rękopisów Witkacego, które ksiądz posiadał, zanim w roku 1941 został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu w Dachau, gdzie go zamęczono. Rękopisów Pawlak nie odnalazł, ale natrafił na wiele publikacji księdza. Zebrane w tomie świadczą, jak oryginalnym myślicielem był ks. Kazimierowicz. Bez wątpienia prowadzili z Witkacym „rozmowy istotne”. Czy te rozmowy przybierały na tyle konfesyjny charakter, iż ksiądz stał się spowiednikiem Witkacego?

Ks. Henryk Kazimierowicz (1896–1942) – doktor filozofii i teologii, antropolog, religioznawca, pionier adaptacji psychoanalizy w duszpasterstwie. Poliglota, kompozytor, ekscentryk. Przyjaciel i admirator dramatopisarstwa Witkacego, posiadacz wszystkich jego sztuk, także tych dotąd nieodnalezionych.

Przemysław Pawlak – edytor, bibliograf, popularyzator twórczości S. I. Witkiewicza. Prezes Instytutu Witkacego, pomysłodawca i redaktor czasopisma „Witkacy!”. Organizator akcji #ratujPIW. Kolekcjoner znaków proweniencyjnych i calisianów.

Przemysław Pawlak, Powiernik Witkacego. Pisma rozproszone ks. Henryka Kazimierowicza
Premiera: 4 kwietnia 2017 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz