35 lat Galerii AT w Poznaniu

Galeria AT powstała w 1982 roku z inicjatywy artysty plastyka Tomasza Wilmańskiego i do dziś jest przez niego prowadzona. Galeria merytorycznie jest miejscem autonomicznym, niezależnym; działa na terenie i pod patronatem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

35 lat Galerii AT w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

35 lat Galerii AT w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od samego początku swojej działalności ma charakter galerii autorskiej i jest placówką non-profit. Należy obecnie do najstarszych tego typu placówek wystawienniczych w Polsce. Wystawia prace artystów, którzy w istotny sposób wyznaczają horyzonty myślenia warunkujące współczesną sztukę tj. rysunek, instalacja, obiekty, wideo art, performance, poezja wizualna, książka.

Galeria AT zaprezentowała dotychczas ponad 170 artystów z Polski i z zagranicy: Niemiec, Norwegii, Danii, Szkocji, Austrii, Estonii, Białorusi, Holandii, Francji, USA, Anglii, Belgii, Izraela. Galeria AT organizuje także wystawy zbiorowe, wyjazdowe, w innych galeriach w Polsce i zagranicą, artystów szczególnie związanych z galerią m.in. w Poznaniu (Galeria Miejska Arsenał, Biblioteka Raczyńskich), Lublinie (Galeria BWA), w Szczecinie (Galeria BWA), w Zielonej Górze (Galeria BWA), we Wrocławiu (Galeria Awangarda BWA), w Tallinie (Tallinn Art Hall), w Krakowie (Bunkier Sztuki), w Gdańsku (Galeria Łaźnia), w Berlinie (Art Forum, UP Gallery), w Warszawie (CSW Zamek Ujazdowski), w Radomiu (MCSW Elektrownia).

W roku 2017 Galeria AT obchodzi 35-lecie istnienia i pierwszą wystawę zbiorową z tej okazji organizuje czterem artystom szczególnie związanym z jej dotychczasowym programem; twórcom, którzy mieli w Galerii AT kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych.

35 lat Galerii AT w Poznaniu
Artyści: Jarosław Kozłowski, Piotr Kurka, Hanna Łuczak, Andrzej Pepłoński
Otwarcie wystawy: 3 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 14 kwietnia 2017 roku
Galeria AT w Poznaniu

Dodaj komentarz