• 2017-03-31

Ćwiczenia z martwej natury

Na wystawie Pawła Żaka będzie można zobaczyć perfekcyjnie odwzorowaną rzeczywistość podaną zaskakująco abstrakcyjnie. Szklanka wódki, kwiaty i czaszka to tylko pozornie dziwny zestaw. Jednak w fotograficznej wypowiedzi Pawła Żaka stworzy on jakąś opowieść.

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martwa natura to klasyka, jeśli chodzi o sztuki wizualne. Zbiory nieruchomych elementów łączone ze sobą ze względów kompozycyjnych, a czasem także symbolicznych. Po niewielkie, nieożywione przedmioty chętnie sięgali i nadal sięgają malarze; fotografów, którzy zajmują się tym gatunkiem, jest zdecydowanie mniej. Mistrzów w tej dziedzinie, takich jak Paweł Żak, którzy tworzą całe serie martwych natur, można policzyć na palcach jednej ręki. Artysta od ćwierćwiecza porusza się w tym nurcie, stale zaskakując widza kolejnymi cyklami.

W Leica 6×7 Gallery Warszawa Paweł Żak pokaże najnowsze prace z cyklu, który zaczął powstawać w 2008 roku. Prace zebrane pod tytułem Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury to ostatnia odsłona twórczości Pawła Żaka – artysty dojrzałego, minimalistycznego i tym razem wyjątkowo chłodnego. Wykonane cyfrowo zdjęcia zwracają uwagą swoją surowością, ostrością i wystawieniem każdego centymetra kwadratowego na widok widza. Jednocześnie urzekają minimalizmem i abstrakcją. Ten cykl to rodzaj haiku, skoncentrowanej energii wizualnej, która również uruchamia wyobraźnię.

Paweł Żak. Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury
Od 1 kwietnia do 28 maja 2017 roku
Wernisaż 31 marca 2017 roku, godz. 19.00
Leica 6×7 Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz