Frank Gehry zaprojektuje budynki Akademii Muzycznej w Krakowie

31 marca władze Akademii Muzycznej w Krakowie ogłosiły nazwisko autora zwycięskiego projektu zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej w Krakowie. Zwyciężyła koncepcja Franka Gehry’ego i jego pracowni Gehry Partners LLP z Los Angeles.

Frank O. Gehry, Parc des Ateliers, fot. Forgemind Archimedia, na licencji CC BY 2.0 (źródło: Flickr)

Frank O. Gehry, Parc des Ateliers, fot. Forgemind Archimedia, na licencji CC BY 2.0 (źródło: Flickr)

Do konkursu zostało zakwalifikowanych 78 uczestników. W II etapie znalazło się tylko 10 pracowni. II Nagroda powędrowała do krakowskiego zespołu architektów (Elżbieta Hellstein, Tomasz Janus, Maciej Kiewel, Mariusz Pawlus), III do warszawskich pracowni Maciej Siuda Pracownia Projektowa i Pracowni Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak. Z kolei honorowe wyróżnienie otrzymało biuro projektowe Artur Jasińscy i Wspólnicy.

Po ogłoszeniu wyników nastąpiło otwarcie wystawy prac złożonych do II etapu konkursu. Wystawa będzie trwała do 7 kwietnia.

Celem konkursu był wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego i akustycznego dla nowego kompleksu budynków dydaktycznych (w tym: sali koncertowej) Akademii Muzycznej w Krakowie wraz z przyległym terenem, zlokalizowanych w Krakowie przy ul. Skrzatów 4 (Dzielnica II – Grzegórzki), w sąsiedztwie rzeki Wisły i Bulwaru Kurlandzkiego oraz osiedli mieszkaniowych i związanych z nimi przyszłymi terenami parkowymi – jak podaje regulamin.

Frank Owen Gehry (ur. 1929) jest amerykańskim architektem i projektantem form przemysłowych pochodzącym z kanadyjskiej rodziny polsko-żydowskiej. Zalicza się do głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu w architekturze. W 1989 roku zdobył Nagrodę Pritzkera. Od 1962 roku prowadzi własne biuro architektoniczne w Los Angeles.

Budynki zaprojektowane przez Gehry’ego wyróżniają się charakterystyczną formą. Zwykle składają się na nią powyginane pod różnym kątem bryły, pochyłe ściany i pofalowane płaszczyzny, które wykonywane są z pozornie niepasujących do siebie materiałów takich jak tytan, kamień, tynk czy siatka druciana. Zaskakują również niekonwencjonalnymi zestawami barw. Jego architektura kładzie duży nacisk na efekt zewnętrzny, świadomie wywołując kontrast w zestawieniu z otaczającą ją przestrzenią miejską. Do jego najbardziej znanych budynków należą Muzeum Guggenheima w Bilbao, Tańczący Dom w Pradze i Weisman Art Museum Uniwersytetu Minnesota.

Ogłoszenie zwycięskiego projektu kompleksu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej w Krakowie
31 marca 2017 roku
I Nagroda: Gehry Partners LLP

Dodaj komentarz