• 2017-03-31

Autoportret Beksińskich na otwarcie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się 28 maja od pokazu dokumentu Beksińscy. Album wideofoniczny Marcina Borchardta – autentycznego, intymnego zapisu losów rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. Beksińscy. Portret podwójny.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Krakowie mamy słabość do filmów kierujących obiektyw kamery na rodzinę, bo w niej dochodzi do największej amplitudy napięć, często skumulowanych w jednym ujęciu. Zażyłe relacje między filmowcem, a jego bliskimi pozwalają na większą szczerość. Te dokumenty bywają najprawdziwsze z prawdziwych, bo nikt niczego nie odgrywa. A jeśli za kamerą stoi, jak tutaj, filmowiec amator, to nie może być także mowy o manipulacji z jego strony, bo final cut należeć będzie do innego artysty, który z niebywałego bogactwa materiału stworzy po latach swój własny film – mówi dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

Beksińscy. Album wideofoniczny to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej, kina awangardowego, eksperymentalnego i współczesnej dokumentalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Album wideofoniczny, reż. Marcin Borchardt
Premiera podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
28 maja 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR