• 2017-03-31

Autoportret Beksińskich na otwarcie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się 28 maja od pokazu dokumentu Beksińscy. Album wideofoniczny Marcina Borchardta – autentycznego, intymnego zapisu losów rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. Beksińscy. Portret podwójny.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Krakowie mamy słabość do filmów kierujących obiektyw kamery na rodzinę, bo w niej dochodzi do największej amplitudy napięć, często skumulowanych w jednym ujęciu. Zażyłe relacje między filmowcem, a jego bliskimi pozwalają na większą szczerość. Te dokumenty bywają najprawdziwsze z prawdziwych, bo nikt niczego nie odgrywa. A jeśli za kamerą stoi, jak tutaj, filmowiec amator, to nie może być także mowy o manipulacji z jego strony, bo final cut należeć będzie do innego artysty, który z niebywałego bogactwa materiału stworzy po latach swój własny film – mówi dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

Beksińscy. Album wideofoniczny to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beksińscy. Album wideofoniczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej, kina awangardowego, eksperymentalnego i współczesnej dokumentalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Album wideofoniczny, reż. Marcin Borchardt
Premiera podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
28 maja 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz