Jak być artystką?

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na spotkanie z cyklu FEMIlooki: Jak być artystką? Mozaika kobiecych postaw artystycznych w Polsce. Spotkanie odbędzie się 30 marca w siedzibie galerii, a poprowadzi je Karolina Rosiejka, historyczka sztuki.

Spotkanie „Jak być artystką?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie „Jak być artystką?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy sztuka tworzona przez kobiety posiada szczególną specyfikę? Jest bardziej naznaczona emocjami i typowo kobiecymi doświadczeniami, takimi jak choćby macierzyństwo? Czy posługuje się zestawem formalnych cech, które rzadko wykorzystywane są przez mężczyzn? Czy w zupełnie odmienny sposób opowiada o rzeczywistości, która staje się jak gdyby przefiltrowaną przez kobiecą wrażliwość?

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, kwestią otwartą pozostaje samo zapatrywanie kobiet na wymienione zjawiska. Śledząc wypowiedzi kobiet artystek, powstające przy okazji wyłącznie kobiecych wystaw, począwszy od końca XIX wieku przez dwudziestolecie międzywojenne, po czasy powojenne oraz współczesne, zwłaszcza w kontekście twórczości, eksponowanej obecnie w olsztyńskim BWA, Jadwigi Sawickiej i Ewy Białeckiej, pokazana zostanie różnorodność pomysłów na to, jak można być kobietą i artystką, która w różnych warunkach chce swoją płciową odrębność zaznaczać, rozmywać, przezwyciężać lub wykorzystywać.

FEMIlooki – to wystawy i wydarzenia okołowystawiennicze, odbywające się w marcu w BWA, poruszające się wokół tematów sztuki kobiecej oraz obecności kobiet w sztuce. Wydarzenie towarzyszy wystawom Efekt aureoli / Halo effect Beaty Ewy Białeckiej oraz Pary i grupy wyrazów Jadwigi Sawickiej.

Spotkanie: Jak być artystką? Mozaika kobiecych postaw artystycznych w Polsce
30 marca 2017 roku, godz. 17.30
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR