Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za rok 2016

Od 2012 roku Zachęta jest współorganizatorem ustanowionej 20 lat wcześniej Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, powołanej przez niezależne grono kuratorów spuścizny malarza, rysownika, miłośnika muzyki i krytyka artystycznego, legendarnej postaci życia kulturalnego w Warszawie.

Jerzy Stajuda, fot. dzięki uprzejmości Aleksandry Semenowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Stajuda, fot. dzięki uprzejmości Aleksandry Semenowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

17 marca odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody, podczas którego wyłoniono laureatów edycji 2016. Jury zadecydowało jednogłośnie o przyznaniu Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy Tomaszowi Fudali (za festiwal Warszawa w budowie) oraz Dorocie Monkiewicz (za dotychczasowe osiągnięcia, w szczególności za koncepcję programu Muzeum Współczesnego Wrocław). Mając na uwadze 25-lecie istnienia Nagrody i grupę silnych kandydatur postanowiono przyznać dwa równorzędne odznaczenia.

Z uzasadnienia jury:

Tomasz Fudala: „Za osiem kolejnych edycji Warszawy w budowie” – „wystawy tematyczne zamieniły się w szeroki projekt badawczy, w który zaangażowani są historycy, urbaniści i architekci, socjologowie, a także dziennikarze i aktywiści miejscy. Tomek Fudala potrafił zapalić ich do idei i zogniskować badania wokół grupy problemów, które stanowiły potem jądro wystawy i zarzewie dyskusji nie tylko o mieście, lecz także o historii, polityce i sprawach społecznych”.

Dorota Monkiewicz: „Za koncepcję i prowadzenie wybitnego programu w Muzeum Współczesnym Wrocław i zasługi w powstaniu i rozwoju kolekcji sztuki współczesnej w MWW i MNW. Podkreślić należy jej pionierskie działania w tworzeniu prywatnego wsparcia kolekcji muzealnych. Ponadto zwraca uwagę wielka klasa, z jaką Dorota Monkiewicz prowadziła politykę informacyjną w okresie sporu z władzami Wrocławia”.

Kandydatury tegorocznych laureatów zostały zgłoszone przez prof. Grzegorza Kowalskiego, Karola Sienkiewicza, Agnieszkę Szewczyk i Anetę Szyłak. Gala Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy odbędzie się w Zachęcie 3 kwietnia.

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za rok 2016
Wyłonienie laureatów: 17 marca 2017 roku
Gala rozdania nagród: 3 kwietnia 2017 roku
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR