Martin Pollack promuje Topografię pamięci

Wybitny austriacki dziennikarz i tłumacz z języka polskiego Martin Pollack przyjeżdża do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury. Będzie promował swoją najnowszą książkę Topografia pamięci. Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbędzie się we Wrocławiu, w Muzeum Pana Tadeusza.

Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak (źródło: materiały prasowe)

Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak (źródło: materiały prasowe)

Topografii pamięci Martin Pollack powraca do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

Martin Pollack przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Polskim czytelnikom znane są jego książki wydawane przez Wydawnictwo Czarne: m.in. Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2007, esej Skażone krajobrazy czy reportaże Dlaczego rozstrzelali Stanisławów i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji.

Rozmowę w Muzeum Pana Tadeusza poprowadzi reporter Jacek Antczak.

Martin Pollack – spotkanie
5 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR