Martin Pollack promuje Topografię pamięci

Wybitny austriacki dziennikarz i tłumacz z języka polskiego Martin Pollack przyjeżdża do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury. Będzie promował swoją najnowszą książkę Topografia pamięci. Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbędzie się we Wrocławiu, w Muzeum Pana Tadeusza.

Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak (źródło: materiały prasowe)

Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak (źródło: materiały prasowe)

Topografii pamięci Martin Pollack powraca do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

Martin Pollack przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Polskim czytelnikom znane są jego książki wydawane przez Wydawnictwo Czarne: m.in. Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2007, esej Skażone krajobrazy czy reportaże Dlaczego rozstrzelali Stanisławów i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji.

Rozmowę w Muzeum Pana Tadeusza poprowadzi reporter Jacek Antczak.

Martin Pollack – spotkanie
5 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz