Fabien Lédé na tropie utopii

Najnowsza wystawa w galerii Studio BWA Wrocław opowiada o potrzebie kreowania alternatywnych rzeczywistości. Fabien Lédé – francuski artysta wizualny zabiera nas w podróż do miejsc rodem z dzikich fantazji i wewnętrznych utopii. Prywatny, współczesny raj daleki jest jednak od klasycznych, harmonijnych wizji. Jego granice wyznacza chaos, trashowa estetyka i odłamki miejskich mitologii.

Fabien Lédé (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fabien Lédé (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy – The Gradual Disappearance of Melancholy – można przetłumaczyć jako „stopniowe zanikanie melancholii”. To paradoksalny stan tęsknoty za przyszłością, wywołujące stan melancholii spekulowanie na temat tego, co będzie. Wspomnienia zawsze zniekształcane są przez pamięć lub idealizowane, podobnie jak utopijne marzenia o jutrze. Fabien Lédé rozprawia się z mitem arkadii – fantazmatem, który w praktyce artystycznej Lédé nasiąka współczesną kulturą konsumpcyjną.

Wystawa stanowi rozwinięcie projektu, nad którym artysta pracował w ubiegłym roku w Koszycach w ramach Programu Rezydencji Artystycznych AIR Wro, będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Fabien Lédé – francuski artysta wizualny, performer i scenograf. W swojej praktyce artystycznej tradycyjne formy kreacji łączy z D.I.Y. oraz technologią, eksperymentuje ze światłem i bada napięcie między materialnymi i wirtualnymi aspektami sztuki. Zafascynowany alternatywnymi sposobami ekspresji, tworzy wielowarstwowe pejzaże, multimedialne rzeźby interaktywne i site-specifikowe instalacje oraz wyszywa utrzymane w naiwnym stylu rysunki raw graffiti. Konsekwentnie eksploruje marginesy języków artystycznych, konstruując tym samym własny idiom twórczy.

Fabien Lédé. The Gradual Disappearance of Melancholy
Od 31 marca do 20 maja 2017 roku
Wernisaż: 31 marca 2017 roku, godz. 19.00
galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz