• 2017-03-29

Pokazy dokumentu o bezprecedensowym procesie

2 kwietnia w ramach obchodów 72. rocznicy aresztowania w Pruszkowie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, w Muzeum Dulag 121 odbędą się pokazy filmu dokumentalnego Szesnastu w reżyserii Włodzimierza Dusiewicza.

„Szesnastu”, reż. Włodzimierz Zbigniew Dusiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szesnastu”, reż. Włodzimierz Zbigniew Dusiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szesnastu to film dokumentalny poświęcony historii szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, aresztowanych podstępnie w Pruszkowie 27 i 28 marca 1945 r przez NKWD i wywiezionych do Moskwy. Ich proces toczył się przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR – był to bezprecedensowy przypadek sądzenia władz państwowych jednego państwa przez organa sądowe innego państwa na mocy jego przepisów prawnych. Dokument jest zapisem postępowania sądowego, jakie odbyło się w dniach 17–21 czerwca 1945 roku w Moskwie. Przedstawia oryginalne relacje i wypowiedzi oskarżonych, świadków oraz sędziów.

Włodzimierz Zbigniew Dusiewicz ps. Dusza, urodził się 13 stycznia 1931 roku, jest polskim reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, jest pisarzem, podharcmistrzem, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2012 roku został odznaczony Medalem „Pro Patria” w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski.

Pokazy filmu Szesnastu, reż. Włodzimierz Zbigniew Dusiewicz
2 kwietnia 2017 roku, godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00
Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie

Dodaj komentarz