Oddam za darmo

Prezentowana w Zonie Sztuki Aktualnej wystawa Mateusza Kuli Pozostałości to po Zestawach i Wykopaliskach kolejna realizacja podsumowująca ostatnie poszukiwania artysty.

Mateusz Kula, „Pozostałości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Kula, „Pozostałości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Pozostałości artysta zdecydował się zgromadzić w galerii przedmioty i materiały pozyskane poprzez portale takie jak olx, gumtree nikomu już nie potrzebne i wystawione w kategorii „Oddam za darmo”. Odpady te to przede wszystkim stare meble, drewno pochodzące z okien, framug drzwi, książki, bibeloty, ubrania, niekiedy poremontowy gruz; czasami można znaleźć pośród nich obiekty, których wartości ktoś nie oszacował – antyki i dzieła sztuki. Pochodzą one przeważnie z opuszczonych mieszkań, piwnic. Generowane są często przez inwestycje na rynku nieruchomości.

Pozostałości Mateusza Kuli to jednak przede wszystkim nośniki prywatnych historii i znaczeń, które z jakiegoś powodu przestały być istotne lub nikogo nie stać już na to, by je magazynować i dbać o ich kondycję. W pewnym sensie to kapsuły czasu, które nie zostały jeszcze skatalogowane ani przejęte przez muzealników.

Mateusz Kula – urodził się w 1983 roku. Jest autorem instalacji, tekstów, obiektów, fotografii, wideo. Studiował filozofię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Art & Science na University of Applied Arts w Wiedniu.

Mateusz Kula. Pozostałości
Kuratorka: Aurelia Nowak
Od 31 marca do 10 maja 2017 roku
Otwarcie 30 marca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Zona Sztuki Aktualnej w Szczecinie

Dodaj komentarz