• 2017-03-29

Obrazy po obrazach

W 2011 roku Janusz Dąbkiewicz trafia do zamkniętego od kilku miesięcy Muzeum Książąt Czartoryskich. Trwający remont ma zakończyć się nową ekspozycją w odrestaurowanym muzeum. Powstają zdjęcia pustych ścian, korytarzy, nierównych podłóg – jak powie nieco melancholijnie sam autor: obrazy po obrazach.

Janusz Dąbkiewicz, „Książęta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Dąbkiewicz, „Książęta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Można też tak: koniec XIX wieku to dla Izabeli Czartoryskiej czas wielkiej idei – w trzech krakowskich kamienicach zmieścić swoje życie i życie tworzonej przez nią kolekcji sztuki. Po II wojnie światowej wielki skarb staje się własnością Polski Ludowej, by po prawie 50 latach trafić z powrotem do rodziny, tym razem jednak w kostiumie Fundacji XX Czartoryskich. Można niepotrzebnie liczyć lata, zanim 593 obrazów i 86 tysięcy obiektów (broni, numizmatów, biżuterii) oraz 250 tysięcy ksiąg, rękopisów i starodruków, rycin zostanie sprzedanych. Dwa dni przed końcem 2016 roku kolekcja staje się częścią Skarbu Państwa.

Występują: Dama, gronostaj, Adam Karol Czartoryski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koło fortuny, niepełne składy Zarządu i Rady Fundacji, zapis o zakazie sprzedaży kolekcji, Małgorzata Kożuchowska (jako narrator). Lukę trzeba wypełnić treścią: dopasować ramy do kątów, zakryć ślady, pozwolić kurzowi osiąść na nowo, opowiadać historię. To kulturowe praktyki pokazywania i patrzenia. Na razie tylko w wyobraźni, w domysłach, z ust do ust. Wkrótce tam wejdziecie.

Kurator: Łukasz Rusznica

Janusz Dąbkiewicz, „Książęta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Dąbkiewicz, „Książęta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Dąbkiewicz – animator kulturalny i społeczny, organizator, producent, fotograf. Absolwent wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Grafiki na Uniwersytecie SWPS, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Pomysłodawca i organizator Akademii Filmu Dokumentalnego MovieWro, członek Rady Artystycznej imkoordynator projektów we Wrocławskiej Fundacji Filmowej Kierownik produkcji, dźwiękowiec, asystent reżysera filmu Wszystkie Nieprzespane Noce nagrodzonego m.in. na Sundance Film Festival oraz festiwalu T – Mobile Nowe Horyzonty. W wolnych chwilach podróżuje, ogląda dużo filmów i robi zdjęcia.

Janusz Dąbkiewicz. Książęta
Kurator: Łukasz Rusznica
Od 30 marca do 21 kwietnia 2017 roku
Wernisaż: 30 marca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR