Ilija Trojanow w Warszawie

Pisarz, tłumacz, wydawca, zaangażowany politycznie obywatel świata, jeden z największych kolekcjonerów opowieści – Ilija Trojanow – już wkrótce odwiedzi Warszawę. Spotkanie z autorem odbędzie się 31 marca w Goethe-Institut.

Ilija Trojanow, fot. Thomas Dorn (źródło: materiały prasowe)

Ilija Trojanow, fot. Thomas Dorn (źródło: materiały prasowe)

Ilija Trojanow urodził się w 1965 r. w Bułgarii. Jako dziecko wyemigrował z rodzicami do Niemiec, gdzie uzyskali status uchodźców politycznych. Następnie dorastał w Kenii – w środowisku wielokulturowym i wieloreligijnym. Mieszkał także w Kapsztadzie, Bombaju, Paryżu, natomiast w Monachium studiował prawo i etnologię. Obecnie mieszka w Wiedniu. Pisarz mawia, że ma problem z jakąkolwiek formą kulturowych ograniczeń – uważa, że tożsamość kulturowa kształtuje się swobodnie i dynamicznie.

Trojanow jest autorem osiemnastu książek. W latach dziewięćdziesiątych zajmował się pisaniem przede wszystkim esejów, przewodników i reportaży podróżniczych. Najsłynniejszym utworem autora jest powieść Kolekcjoner światów, który w 2006 r. otrzymał między innymi Nagrodę Lipskich Targów Książki. Kolekcjoner światów to barwna epopeja awanturnicza i przenikliwa powieść postkolonialna, traktująca o odważnej, twórczej integracji kulturowej, o inności i odległych przestrzeniach.

Pisarz opublikował wraz z Juli Zeh książkę poświęconą społeczeństwu kontrolowanemu; wydał polityczną powieść, a zarazem swoje osobiste opus magnum Macht und Widerstand [Władza i opór], szeroko zakrojoną panoramę powojennej Bułgarii, a także studium o komunistycznym aparacie represji.

W zeszłym roku ukazała się książka Moja olimpiada. 1 amator, 4 lata, 80 konkurencji. Jest to pełna humoru i dystansu wobec siebie relacja z czterech lat treningów i zmagań z olimpijskimi dyscyplinami, a zarazem refleksja o granicach, starzeniu się oraz relacji ciała i umysłu.

Cykl „Szczęśliwej podróży” (źródło: materiały prasowe)

Cykl „Szczęśliwej podróży” (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Iliją Trojanowem będzie tłumaczone symultanicznie na język polski. Rozmowę z pisarzem poprowadzi dr Christoph Bartmann, krytyk literacki oraz dyrektor warszawskiego Goethe-Institut.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Szczęśliwej podroży, który przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Więcej informacji o cyklu można przeczytać w serwisie Wydarzenia.o.pl.

Ilija Trojanow – spotkanie w cyklu Szczęśliwej podróży
31 marca 2017 roku, godz. 18.00
Goethe-Institut w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR