Przemek Branas. Kawał ch*ja

Galeria Szara Kamienica zaprasza na wystawę Przemka Branasa, o której tak pisze jej kurator Piotr Policht: „Pociągające, groźne, śmieszne. Ciała oglądane w epoce postprawdy. Przemek Branas wyławia je z tłumów na ulicach obcych miast i ze zbiorów ulicznych handlarzy starzyzną”.

Przemek Branas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemek Branas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Branas odrzuca strategię typowego artysty-spadochroniarza, który na kilka tygodni trafiając w obce miejsce próbuje przekonać samego siebie, że jest w stanie zgłębić jego charakter. Chłonie więc łapczywie powierzchnię, jak sroka wabiona błyskotkami. Daje się uwodzić obrazom, ekstrawaganckim, poznanym przelotnie postaciom i świadectwom nieznanych żyć, przehandlowanym za grosze na pchlich targach.(…)

Obiekty, fotografie i działanie łączą się na wystawie w ciasnym uścisku. Jakby ktoś poprzetykał strony erotycznego pisemka kartkami z podręcznika do antropologii i wyrywkami z codziennej prasy. Składają się one w kronikę rozkoszy i podskórnych obaw.

Jeśli faktycznie jesteśmy wszyscy jedną wielką „rodzinę człowieczą”, to rodziną mocno patologiczną. Obserwujemy siebie nawzajem rozbieganym wzrokiem, przez dyskretnie wycięte dziury w gazecie lub książce, jak w starych detektywistycznych komediach, i przez glory hole. Pożądaniu towarzyszy nieufność. W końcu każdy z nas to kawał chuja.

Tekst: Piotr Policht

Przemek Branas. Kawał ch*ja
Kurator: Piotr Policht
Od 1 kwietnia do 23 kwietnia 2017 roku
Wernisaż 31 marca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Szara Kamienica w Krakowie

Dodaj komentarz