• 2017-03-28

9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

22 kwietnia w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się 9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Festiwal inspiruje do ponownego odkrywania twórczości „Chopina polskiego jazzu”oraz jest miejscem spotkań polskich i europejskich artystów, na których wpłynęła jego twórczość.

9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się specjalne koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i jazzowych odkryć, różnorodne wystawy czy pokazy filmów z muzyką Komedy.

Program:

Koncerty 

Koncert Janusz Olejniczak & Atom String Quartet – Komeda – godz. 18.00

Janusz Olejniczak – fortepian
Atom String Quartet
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Po raz pierwszy w Warszawie, po raz drugi w Polsce, światowej sławy pianista, Janusz Olejniczak przedstawi swoja wizję muzyki Krzysztofa Komedy. Mistrz fortepianu, znany jako wybitny interpretator muzyki Chopina, zachwycił się kompozycjami Komedy i opracował je na sposób klasyczny, niczym dzieła największych romantycznych mistrzów.

Atom String Quartet łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. Muzycy wykonują głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Kwartet nagrał trzy autorskie płyty: Fade In, Places oraz AtomSPHERE. Autorami aranżacji utworów Krzysztofa Komedy są Miłosz Wośko, Krzysztof Lenczowski i Mateusz Smoczyński.

Koncert Oleś Brothers & Christopher Dell – Komeda Ahead (Polska, Niemcy) – godz. 20.00

Christopher Dell – wibrafon
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja

Ahead Trio to projektów braci Olesiów, zrealizowany wspólnie z jednym z najwybitniejszych wibrafonistów Starego Kontynentu, Christopherem Dellem.

Christopher Dell jest improwizatorem niemieckiej sceny muzycznej, wibrafonistą jazzowym i kompozytorem muzyki współczesnej. Współpracuje z legendami jazzu takimi jak Benny Golson, Lee Konitz, Peter Erskine. Grał z wybitnymi postaciami sceny europejskiej: Tomaszem Stańko, Theo Jorgensmannem, Larsem Daniellsonem, Albertem Mangelsdorfem.

Bracia Marcin Oleś i Bartłomiej Oleś to kolejno kontrabasista i kompozytor oraz perkusista i producent muzyczny. Od ponad 10 lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz.

Wystawy

Wystawa fotografii Komeda w obiektywie Marka Karewicza

Marek Karewicz jest fotografem muzycznym. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej. Jest autorem ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii Polski Jazz. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.

Wystawa Polski Plakat w jazzie z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie

Muzeum Jazzu, jako trzecie w Europie i dwunaste na świecie, istnieje od 2011 roku przy Polskiej YMCA w Warszawie. Jego siedziba znajduje się w historycznym miejscu przy ul. Marii Konopnickiej. Tu mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand, autor Dziennika 1954 i Złego. Ambasadorką muzeum jest Urszula Dudziak.

Wśród kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie znajdują się plakaty reprezentujące tzw. polską szkołę plakatu, autorstwa wybitnych projektantów graficznych, takich jak: Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski, Radosław Szaybo, Jan Sawka, Jerzy Duda Gracz, Waldemar Świerzy, Andrzej Mleczko.

9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
22 kwietnia 2017 roku
Filharmonia Narodowa w Warszawie (Sala Kameralna)

Dodaj komentarz