• 2017-03-28

70-lecie powołania Muzeum Narodowego we Wrocławiu

28 marca 1947 r. na podstawie instrukcji Ministerstwa Kultury i Sztuki zostało powołane Muzeum Państwowe we Wrocławiu. Z okazji tej rocznicy Muzeum zorganizowało spotkanie z dr Bożeną Steinborn oraz wystawę archiwalnych fotografii.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1947 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1947 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak przebiegał proces tworzenia Muzeum, jak wyglądały pierwsze lata jego działalności, z jakimi trudnościami borykali się pracownicy, dlaczego niektórzy z nich musieli pomieszkiwać w Muzeum? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie usłyszeć podczas spotkania z dr Bożeną Steinborn, która w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pracowała od 1953 r., najpierw jako młodszy asystent w dziale oświatowym, następnie adiunkt i kustosz w dziale malarstwa i na końcu jako wicedyrektor ds. naukowych. Spotkanie poprowadzi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Prezentacja archiwalnych fotografii przedstawiających gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1947 r. będzie dostępna w kawiarni Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na zdjęciach można zobaczyć zniszczenia, jakie odniósł budynek w czasie działań wojennych, pokazane są puste, zrujnowane wnętrza, sterty gruzu i cegieł, ale także rozpoczęte w 1947 r. prace budowlane. Budynek był stopniowo odbudowywany i adaptowany na potrzeby Muzeum, które otwarte zostało dla publiczności w lipcu 1948 r. W całości budynek został udostępniony w 1953 r.

70-lecie powołania Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Spotkanie z dr Bożeną Steinborn
28 marca 2017 roku, godz. 17.00
kawiarnia Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wystawa archiwalnych fotografii
Od 28 marca do 15 kwietnia 2017 roku
kawiarnia Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Dodaj komentarz