Wojciech Kaniowski tworzy asamblaże

Wystawa Obiekty jest kontynuacją cyklu rozpoczętego przez malarza Wojciecha Kaniowskiego w 2014 roku. Tytułowe obiekty to trójwymiarowe kompozycje, wykonane w technice asamblażu, w których tradycyjna warstwa malarska ustępuje miejsca codziennym przedmiotom i narzędziom, fragmentom mebli, ubrań czy wycinkom z gazet.

Wojciech Kaniowski, „Dzień Niepodległości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Kaniowski, „Dzień Niepodległości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją dla powstania cyklu była obserwacja współczesnych metropolii, napędzanych zaawansowaną technologią miejskich organizmów i ich mieszkańców. Wojciech Kaniowski tłumaczy: Ocierając się o wielomilionowy tłum, niewolniczo sprzęgnięty z podręcznym sprzętem komputerowym, w myślach kreśliłem plastyczną koncepcję nowego obiektu, opartego o układ skomplikowanej maszynerii, kryjącej się pod estetyczną, zewnętrzna powłoką tego „cudownego” wynalazku naszych czasów.

Wojciech Kaniowski jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym, od roku 1979 do chwili obecnej realizuje program kształcenia w Pracowni Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce. Swoją twórczość prezentował na 26 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i USA.

Wojciech Kaniowski. Obiekty
Od 16 marca do 17 kwietnia 2017 roku
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz