Performance Anny Zaradny

Film Anny Zaradny Theurgy Two stanowi kolejną formę zapisu performansu artystki, pierwotnie zrealizowanego podczas pracy nad albumem Go Go Theurgy, następnie wykonanego w ramach jej wystawy Rondo znaczy koło.

Anna Zaradny, „Theurgy Two” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Zaradny, „Theurgy Two” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trawestujące konwencję popowych teledysków i podejmujące dialog z muzyką eksperymentalną wideo przedstawia Zaradny w trakcie procesualnego rytuału: stojąca w czarnej przestrzeni artystka tworzy wokół siebie rysunek kredą, wpisując swoje ciało w kształt koła. Powtarzalną choreografię – zapis ruchu w czasie i przestrzeni – potęguje intensywne brzmienie syntezatorów analogowych.

Oscylująca pomiędzy choreografią i performansem audiowizualna kompozycja Zaradny opiera się na przenikających się warstwach brzmieniowych, poprzez gest ciała odwołując się do koncepcji buntu i władzy, oczyszczenia i wyzwolenia. Artystka daleka jest jednak od wskrzeszania archaicznych, szamańskich rytuałów – teurgii praktykowanych w celu przywołania bóstw lub istot nadprzyrodzonych do świata ludzi.

Anna Zaradny – artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, współtwórczyni festiwalu i wytwórni Musica Genera. Jako artystka wizualna tworzy głównie instalacje, obiekty, fotografię i wideo. W kontekście muzycznym obraca się w szerokim spektrum gatunków: od akustycznej muzyki improwizowanej utrzymanej w języku współczesnego minimalizmu po złożone struktury eksperymentalnej elektroniki.

Anna Zaradny. Theurgy Two
Otwarcie: 30 marca 2017 roku, 18.00
Wystawa czynna do 25 maja 2017 roku
Kasia Michalski Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz