Oniryczne narracje Miljenko Jergovicia

Psy nad jeziorem – nowa powieść chorwackiego pisarza Miljenko Jergovicia – ukaże się w kwietniu nakładem Wydawnictwa Czarne. Książka jest oniryczną wędrówką w labiryncie biografii wybitnych postaci, anonimowych bohaterów i niespokojnych dusz, obudowanym perełkami literackimi i ciekawostkami historycznymi.

Miljenko Jergović, „Psy nad jeziorem” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Miljenko Jergović, „Psy nad jeziorem” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nano Mazuth, znany bośniacko-hercegowiński poeta i eseista z kanadyjskim paszportem, autor kilku wierszy pod tym samym tytułem – Psy nad jeziorem – zapada w śpiączkę. Jego mózg, odcięty od bodźców zewnętrznych, tworzy równoległy świat, w którym wspomnienia przeplatają się z wytworami wyobraźni, czas przeszły staje się przyszłością, a zmarli z dwóch epok maszerują pod rękę z żywymi, tworząc fantasmagoryczny korowód paradujący przez bałkańską zawieruchę.

Nevzeti, niepozorny chłopak pracujący w recepcji, który odnalazł nieprzytomnego poetę w hotelowym pokoju, czuje zaskakującą więź z chorym i podaje się za jego krewnego. By uzasadnić przed współlokatorem częste wizyty w szpitalu, wymyśla historię umierającej kuzynki. Niczym Szeherezada codziennie opowiada przyjacielowi pasjonujące perypetie życiowe Besy, wynikające z fascynacji Dubrownikiem, literaturą renesansową i młodą lekarką.

Obaj opowiadacze śmiało nurkują w narracje prawdopodobne i niemożliwe.

Miljenko Jergović, Psy nad jeziorem
Premiera: 5 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz