• 2017-03-27

Estońska tragikomedia od 21 kwietnia w kinach

Strzały, mała miejscowość, śpiączka i matka, która próbuje się tym wszystkim zająć. Matka w reżyerii Kadri Kõusaar 21 kwietnia pojawi się w polskich kinach.

„Matka” reż. Kadri Kõusaar (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Matka” reż. Kadri Kõusaar (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tytułowa matka, Elsa, mieszka na estońskiej prowincji, w jednej z tych małych mieścin, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Bohaterka opiekuje się synem Laurim, który przebywa w śpiączce po tajemniczym postrzeleniu. Elsa bardzo dba o syna, ale męczą ją niekończące się odwiedziny. Lauriego, który pracował jako nauczyciel, odwiedzają koledzy i koleżanki z pracy, uczniowie, przyjaciele, dziewczyna – i wszyscy oni wywnętrzają się Elsie o swoich problemach.

Tymczasem miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia. Kto i z jakiego powodu mógł zrobić coś takiego w miejscu, gdzie każdy zna każdego jak własną kieszeń? Film był prezentowany w sekcji Odkrycia na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym, był także estońskim kandydatem do Oscara.

Kadri Kõusaar – przyszła na świat w 1980 roku w Pärnu. Ukończyła iberystykę na Uniwersytecie w Tartu. Opublikowała trzy bestsellerowe powieści i serię krótkich komiksów w gazetach. Pracowała jako prezenterka radiowa i telewizyjna. Jej reżyserski debiut fabularny “Magnus” był pierwszym estońskim filmem, który trafił do oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes i był pokazywany na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie.

Matka, reż. Kadri Kõusaar
Premiera: 21 kwietnia 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz