Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?

Czy człowiek może uciec od wspomnień i myśli o zagładzie? Kuba Wojtaszczyk w swojej najnowszej powieści Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica? tworzy uniwersalną historię o ludziach, którzy próbują ułożyć swoje życie po wojnie. Premiera już 19 kwietnia.

Kuba Wojtaszczyk, „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kuba Wojtaszczyk, „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rok 1945. Po powojennych rubieżach Polski wędruje cyrk. W kraju, który nie istnieje, w rzeczywistości „pomiędzy”, tylko trupa artystyczna wydaje się stałym i w miarę zorganizowanym tworem z czymś na kształt pokracznych struktur klasowych. Miejsce to, stylizowane na tabor cygański, pełne jest oryginalnych postaci, pozornie starających się chociaż trochę umilić rodakom pookupacyjną codzienność. W praktyce jednak cyrk staje się miejscem ucieczki od niepewnej rzeczywistości, od samotności i niedawnego niemieckiego terroru.

Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica? przedstawia powojenny obraz kraju, który próbuje podnieść się ze zniszczeń. Wojtaszczyk pokazuje nie tylko straty materialne, ale też, a może przede wszystkim, spustoszenie w ludzkich duszach. Trupę tworzą wojenni rozbitkowie: karzeł Szczepan, który w cyrkowym kabarecie gra Hitlera, Lena – przedwojenna „kobieta-guma”, Damiel – nazista z Łodzi udający niemowę, volksdeutsch Cassiel podająca się za wróżkę Irminę, cudem ocalała Felicja i przechrzczony Żyd Moryc. Ich dramatyczne, chwilami wręcz surrealistyczne losy splatają się w fascynującą opowieść o strachu i wielkiej potrzebie miłości.

Kuba Wojtaszczyk, Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?
Premiera: 19 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo Akurat

Dodaj komentarz