• 2017-03-27

Jak powinno wyglądać muzeum miejskie w XXI wieku?

Po 9 latach prac renowacyjnych dla publiczności ponownie otwarte zostanie Muzeum Historyczne Frankfurtu nad Menem. O tym ważnym i niezwykle ciekawym wydarzeniu już 30 marca, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie opowie dr Jan Gerchow, kierujący Muzeum Historycznym Frankfurtu.

„Frankfurt i jego muzeum. Muzeum miejskie w XXI wieku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Frankfurt i jego muzeum. Muzeum miejskie w XXI wieku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zakończenie renowacji Muzeum Historycznego Frankfurtu jest wielkim wydarzenie dla miasta, które nie tylko uważane jest za jedną z najważniejszych metropolii finansowych świata, ale jest też ważnym centrum wystawienniczym.

W powiększonej o blisko 6 tys. m² przestrzeni wystawienniczej powstanie wystawa opowiadająca o fenomenie miasta w kontekście szybkich zmian społecznych, właśnie na przykładzie Frankfurtu. Nie przez przypadek piąte co do wielkości miasto Niemiec ukazane zostanie jako metropolia wielokulturowa – wszak ponad 50% jego mieszkańców to migranci lub ich potomkowie. Nowa koncepcja muzeum zakłada ukazanie różnorodności kulturowej miasta i zachęcenie mieszkańców do współuczestnictwa w tworzeniu wystaw.

Dr Jan Gerchow jest niemieckim historykiem, pracownikiem naukowym m.in. w Instytucie Historii w Towarzystwie Wspierania Nauki im. Maxa Plancka w Gettyndze, kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecza i wczesnego okresu nowożytnego w Ruhrlandmuseum w Essen. Od 2005 roku jest dyrektorem Muzeum Historycznego Frankfurtu nad Menem.

Frankfurt i jego muzeum. Muzeum miejskie w XXI wieku – wykład dra Jana Gerchowa
30 marca 2017 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz