Skóry dopominają się swoich praw

Wystawa Ciała powszednie prezentuje prace odnoszące się do problemu haptyczności. Inspiracją dla kuratorów stała się publikacja skandynawskiego myśliciela i architekta Juhani’a Pallasmy Oczy skóry, wydana przez Instytut Architektury w 2012 roku. Ekspozycja będzie prezentowana w Galerii Sztuki Socato od 1 kwietnia.

Agnieszka Piotrowska, „Euphorbia”, 2011 (źródło: materiały prasowe galerii)

Agnieszka Piotrowska, „Euphorbia”, 2011 (źródło: materiały prasowe galerii)

„Pallasmaa dowodzi, że hegemonia wzroku pozbawiła nas wielopoziomowej percepcji i wskazuje na skórę jako istotny zmysł budowania obrazu w odczuwaniu rzeczywistości. Pallasmaa postuluje przeniesienie punktu ciężkości z okulocentrycznego kontaktu ze światem w stronę wielozmysłowego doznawania, ze szczególnym uwzględnieniem haptycznego kontaktu. […] Włączenie zmysłu dotyku to krok w stronę pełniejszego uczestnictwa w świecie. […] Wykluczyliśmy nasze ciała z istotnej części życia. Pozbawiliśmy ważnych funkcji przewodnictwa wartości. Ignorujemy tysiące kilometrów kwadratowych współczesnych skór. Ale te skóry dopominają się swoich praw. Te zapomniane przed ekranami miliony końcówek nerwowych domagają się współobecności. Artyści intuicyjnie przeczuwają ten ogólny deficyt dotykalności i bezpośredniego kontaktu. Dlatego w ich sztuce powraca zmysłowość, sensualizm, erotyka. Skóry włączają się do gry. […]”

Karolina Jaklewicz, kuratorka

Artyści biorący udział w wystawie: Paweł Czekański, Karolina Jaklewicz, Joanna Kaucz, Kamil Pieczykolan, Agnieszka Piotrowska, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski

Ciała powszednie
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Od 1 do 22 kwietnia 2017 roku
Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

Dodaj komentarz