• 2017-03-25

Diabeł i tabliczka czekolady przeniesiona na deski teatru

Diabeł i tabliczka czekolady – zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki – zostanie przeniesiony na deski teatru. Spektakl w reżyserii Kuby Kowalskiego będzie można oglądać już od 31 marca w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

„Diabeł i tabliczka czekolady”, reż. Kuba Kowalski – plakat (źródło: materiały prasowe teatru)

„Diabeł i tabliczka czekolady”, reż. Kuba Kowalski – plakat (źródło: materiały prasowe teatru)

„Dziewica konsekrowana, hodowca lwów z Wojciechowa, pięciokrotna dzieciobójczyni, niepełnosprawni z domu opieki, którzy domagają się uznania ich potrzeb seksualnych, nastolatki nawiedzone przez diabła, homoseksualista, który rozpaczliwie pragnie wyleczyć się ze swojej orientacji – bohaterowie reportaży Pawła Piotra Reszki układają się w barwną plejadę postaci, w obraz Polski magicznej, zabobonnej i pełnej wewnętrznych sprzeczności. Tutaj młoda dziewczyna poślubia Jezusa Chrystusa, przystojnego mężczyznę z długimi włosami, ksiądz leczy gejów metodą «misiaczków», namiętnych przytuleń, a w przerażającym, skrajnym przypadku Joli K. kobieta radzi sobie z niechcianą ciążą, mordując kolejno pięcioro swoich dzieci. Gdzieś w tle majaczy historia Żydów na Lubelszczyźnie, zbiorowy grób w Rechcie, na którym obecny gospodarz wybudował podjazd do garażu, i lęk przed ostracyzmem dzieci i wnuków tych, którzy Żydom w czasie wojny pomagali. Za każdym, nawet najkrótszym i najbardziej błahym tekstem Reszki kryje się społeczny problem, ale to zawsze bohater, człowiek jest na pierwszym miejscu. I to w moim odczuciu stanowi o atrakcyjności jego tekstów dla teatru. […]

Paweł Piotr Reszka pokazuje nam «małych» ludzi – małych nie ze względu na swoje przymioty, małych bo wypchniętych na margines, wyśmiewanych, ignorowanych, wyszydzanych, niekiedy znienawidzonych. Patrzy na nich ze szczególną mieszanką ciętego humoru i dystansu, ale przede wszystkim – empatii. I ten gest autora próbujemy przenieść na deski teatru. W kameralnej i demokratycznej przestrzeni, zacierając tradycyjny podział na widownię, scenę i scenografię, próbujemy zrealizować to najbardziej podstawowe, najprostsze, a zarazem najtrudniejsze zadanie: wzbudzić empatię widza, choćby na chwilę postawić go na miejscu postaci. Na ile współodczuwania nas stać? I czy potrafimy na czas trwania spektaklu stworzyć razem, widzowie i aktorzy, otwartą, empatyczną wspólnotę?”

Kuba Kowalski

Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady
Reżyseria: Kuba Kowalski
Premiera: 31 marca 2017 roku
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Dodaj komentarz