• 2017-03-24

Moda baroku w Muzeum Narodowym w Krakowie

Żony modne to niezwykły pokaz zrekonstruowanych strojów barokowych, który odbędzie się w czasie Cracow Fashion Week 2017 w ramach współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Wydarzenie towarzyszy wystawie Skarby Baroku. Między Bratysławą a Krakowem.

„Żony modne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Żony modne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane ubiory zostały wykonane w pracowni Mme Chantberry Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne (Justyna Sepiał-Rychlik) oraz przez niezależną rekostruktorkę Hanę Poláškovą z Czech. Jako modelki wystąpią panie ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu Krynolina. Pokaz barokowego baletu zaprezentuje nam Zespół Tańca Dawnego Capella Nicopolensis.

Eksplikacja Justyny Sepiał-Rychlik: Odmiennie od kostiumów filmowych czy teatralnych, gdzie estetyka i konwencja ubioru podporządkowane są wizji reżysera i charakterystyce postaci, rekonstrukcje stanowią rodzaj naukowego eksperymentu. Odtwarzając jak najwierniej suknię, od pobudzającej wyobraźnię tkaniny, poprzez rygor geometrii wykroju i technologii, po stylistykę i kompozycję dekoracji, powtarzamy – choć tylko w pewnym stopniu – proces kreacji.

Pokaz Żony modne
Organizator: Cracow Fashion Week 2017 
26 marca 2017 roku, godz. 12.15
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz