Co łączy Kupfermana i Chlandę?

Po ekspozycji w tarnowskim BWA obrazy Kupfermana i Chlandy zostaną pokazane w Gdańskiej Galerii Miejskiej, w jej oddziale poświęconym Günterowi Grassowi przy ul. Szerokiej.

„Sprawna ręka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sprawna ręka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie mówią kuratorzy projektu:  Po ekspozycji w tarnowskim BWA obrazy Kupfermana i Chlandy pokazujemy w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Konkretnie, w jej oddziale dedykowanym Günterowi Grassowi przy ul. Szerokiej. Co znamienne, Grass był młodszy od Kupfermana zaledwie o rok. Obaj musieli opuścić swoje miejsca urodzenia z powodu wojny, choć ich życiowe doświadczenia skrajnie się różniły.

„Kratka, którą widzisz w wielu moich pracach, jest dla mnie podstawową formą – mówił Moshe w wywiadzie ze Stuartem Klawansem w 1995 roku – Linie poziome są jak horyzonty – różne punkty widzenia na rzeczywistość – a każda linia pionowa jest jak ludzka obecność”. Można zatem stwierdzić, że ta kratka jest sposobem sankcjonowania różnic. Pokazuje, że różne elementy – nie tylko elementy, ale wartości – mogą współistnieć, w wielorakich obecnościach. Kratka jest sposobem łączenia doświadczeń, nie eliminowania ich.

Sprawna ręka. Moshe Kupferman i Marek Chlanda
Kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Piotr Stasiowski
Od 24 marca do 3 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 24 marca 2017 roku, godz. 18.00
Gdańska Galeria Miejska

Dodaj komentarz