• 2017-03-24

H.P. Lovecraft w interpretacji Michała Borczucha

Już dziś w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Zew Cthulhu w reżyserii Michała Borczucha, inspirowanego najoryginalniejszymi opowiadaniami H.P. Lovecrafta: Bestia w JaskiniKolor z innego wszechświataMuzyka Ericha ZannaSzepczący w ciemnościCień spoza czasu i Zew Cthulhu.

„Zew Cthulhu”, reż. Michał Borczuch, fot. Kobas Laksa (źródło: materiały prasowe teatru)

„Zew Cthulhu”, reż. Michał Borczuch, fot. Kobas Laksa (źródło: materiały prasowe teatru)

H.P. Lovecraft, którego teksty Houellebecq nazwał „literaturą marzeń, którą gardzi krytyka”, dokonał rzeczy równie trudnej, co założenie nowej religii – zbudował w swoich opowieściach integralny mit o Cthulhu – odwiecznych starych bogach, których cywilizacja poprzedzała pojawienie się człowieka na Ziemi. Teraz, ku przerażeniu bohaterów-narratorów opowieści, dawni bogowie wracają, by siać terror i zgrozę. Jej źródła tkwią nie tylko w mitologii, lecz także w skazie i pęknięciach w samych bohaterach, którzy na nasze podobieństwo tworzą portret współczesnego społeczeństwa.

Reżyseria: Michał Borczuch
Scenariusz, dramaturgia: Tomasz Śpiewak (scenariusz oparty częściowo na improwizacjach aktorskich)
Scenografia, kostiumy: Dorota Nawrot
Muzyka: Bartosz Dziadosz Pleq
Obsada: Dominika Biernat, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Zygmunt Malanowicz, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Zarzecki

Zew Cthulhu
Premiera: 24 marca 2017 roku
Kolejne spektakle: 25, 26, 28, 29 marca 2017 roku
Nowy Teatr w Warszawie

Dodaj komentarz