Katowice to nie tylko węgiel

Współczesny wizerunek Katowic jest niezwykle różnorodny – jest węgiel, hipsterzy, festiwale, moderna… Niewiele osób kojarzy Katowice z produkcją niezwykłych naczyń. Spotkania cykliczne pod szyldem Klub katowickiej filiżanki mają na celu przedstawić bogactwo i różnorodność porcelany katowickiej od jej początków po czasy obecne.

Komplet Śniadaniowy, Steatyt, Zygmunt Buksowicz, Katowice, lata 60. XX wieku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komplet Śniadaniowy, Steatyt, Zygmunt Buksowicz, Katowice, lata 60. XX wieku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycja porcelany katowickiej sięga lat 20-tych XX wieku i kontynuowana jest po dziś dzień przez Porcelanę Bogucice. Fenomenem w tej dziedzinie jest Steatyt, prywatna wytwórnia, której wyroby w trudnych czasach komunizmu zaskakiwały odważnymi formami i wyrazistymi kolorami. Z tego też powodu bywały nazywane „śląskim pop artem”. Figurki wypełniające gabloty meblościanek bardzo często były lokalnymi produktami o ogromnej wartości sentymentalnej a dzisiaj również i kolekcjonerskiej.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 31 marca i będzie poświęcone Porcelanie Bogucice. Gościem specjalnym będzie Marek Przybył, prezes BGH Network, producenta tej marki. Tematem kolejnego spotkania będzie wytwórnia „Steatyt”.

Klub katowickiej filiżanki
31 marca 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Historii Katowic

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR