Obserwacje Zuzy Golińskiej

Wystawa w budynku MOS-u w Gorzowie Wielkopolskim daje okazję do zobaczenia najnowszej instalacji Zuzy Golińskiej Common Ground (2016), zrealizowanej w przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej, której towarzyszył spacer wokół jednej z najbardziej znanych polskich realizacji architektonicznych – falowcu na gdańskim Przymorzu.

Zuza Golińska, „Common Ground”, 2016, fot. Marcel Kaczmarek GGM (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuza Golińska, „Common Ground”, 2016, fot. Marcel Kaczmarek GGM (źródło: materiały prasowe organizatora)

Common Ground (Grid) jest również kontynuacją poprzednich projektów artystki, m.in. pracy dyplomowej Rozbieg (2015) zrealizowanej w Pracowni Działań Przestrzennych ASP w Warszawie i prezentowanej w postindustrialnej przestrzeni Domu Słowa Polskiego w Warszawie oraz instalacji Brilliant Blue (2015), pokazanej na ostatniej kondygnacji opuszczonego domu handlowego Alfa w Poznaniu.

W instalacjach i rzeźbiarskich projektach Zuzy Golińskiej pojawiają się bezpośrednie odwołania do typologii architektury defensywnej, pod postacią widocznych oraz ukrytych elementów dyscyplinujących, od kolców po ornamentalne, pozornie dekoracyjne formy, do widoku których jesteśmy przyzwyczajeni. Golińska proponuje uważną obserwację przestrzeni, w której na co dzień się poruszamy i tej, którą znamy ze świetnie wykadrowanych zdjęć udostępnianych w mediach społecznościowych.

Zuza Golińska (1990) – jest absolwentką Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013). W 2015 otrzymała dyplom magisterski w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Pracę teoretyczną obroniła pod kierunkiem Andy Rottenberg. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Otwarcie wystawy poprzedza oprowadzanie po budynku ze wstępem Marty Bejnar-Bejnarowicz.

Zuza Golińska. Common Ground (Grid)
Kurator: Romuald Demidenko
Partner wystawy: Gdańska Galeria Miejska
Wernisaż 25 marca 2017 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 23 kwietnia 2017 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz