• 2017-03-23

2 x Heiner Müller w Teatrze im. Stefana Jaracza

Wojciech Klemm reżyseruje Filokteta Heinera Müllera w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza. Tekst Müllera, jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy niemieckich II połowy XX wieku, jest parafrazą tragedii Sofoklesa, a przede wszystkim opowieścią o władzy, polityce i zdradzie.

„Filoktet”, reż. Wojciech Klemm – plakat (źródło: materiały prasowe teatru)

„Filoktet”, reż. Wojciech Klemm – plakat (źródło: materiały prasowe teatru)

Wojciech Klemm poszukuje współczesnych bohaterów i śledzi ich losy, zależne zazwyczaj od władzy i jej prominentów. Jak zniszczyć bohatera i użyć go we własnej sprawie? Do czego doprowadzić może polityka kłamstwa? Czy czasy tajnych współpracowników minęły bezpowrotnie?

Równolegle reżyser podejmuje wątek wykluczenia, znacząco angażując kobiety do ról męskich i nawiązując scenograficznie do widoków wprost z łódzkich podwórek. Napisana w 1968 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej sztuka, opowiadająca historię z czasów bogów i herosów, tym razem w wersji bieżącej, polskiej, a nawet łódzkiej.

Premierze Filokteta będzie towarzyszyć przedstawienie dyplomowe studentów III roku Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Polonez alla polacca na niemiecką nutę w reżyserii Seba Majewskiego. Spektakl powstał na motywach twórczości Heinera Müllera, w szczególności dramatu Germanie, i jest wypowiedzią młodych ludzi na temat utopijnych z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości kategorii, takich jak: komunizm i socjalizm, demokracja ludowa, klasy społeczne, internacjonalizm oraz wolność i równość. Spektakl jest próbą rozmowy na temat polskiej historii okresu 1944–1989 z perspektywy ludzi, którzy tego okresu nie doświadczyli, a rezonuje w nich narracja rodziców i dziadków.

Filoktet
Premiera: 25 marca 2017 roku
Reżyseria: Wojciech Klemm
Obsada: Iwona Dróżdż-Rybińska (Filoktet), Iwona Karlicka (Neoptolemos) i Bogusława Pawelec (Odyseusz)
Kostiumy: Julia Kornacka
Muzyka: Dominik Strycharski
Choreografia: Maćko Prusak
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Polonez alla polacca na niemiecką nutę 
Premiera: 25 marca 2017 roku, godz 17.00
Reżyseria: Seb Majewski
Sala Prób, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dodaj komentarz