Przekreślony początek Krynickiego raz jeszcze

Przekreślony początek to podróż przez całe dzieło Krynickiego – wiersze z liczącego ponad dziesięć tomów poetyckich dorobku pisarza to wybór skromny, oszczędny, ale jednocześnie intensywny. Nie ma w nim jednak nic dziwnego dla poety, który od lat waży każde słowo, każdą pauzę, dla poety, który od lat próbuje zbliżyć się w swojej twórczości do granicy milczenia. W obecnym, ponownym wydaniu Przekreślonego początku pojawiło się sześć nowych tekstów.

Ryszard Krynicki, „Przekreślony początek” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ryszard Krynicki, „Przekreślony początek” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Przekreślony początek – pisał o tomie Paweł Zając – to książka człowieka, który chce dać świadectwo. Nie poety, literata, artysty, ale właśnie człowieka, kogoś wrzuconego w świat, oszukanego przez język, kogoś, kto z mozołem konstruuje – a może odtwarza? – przestrzeń do zamieszkania. Krynicki jak bohater Lekarza wiejskiego Kafki pozostaje wierny ranie, z którą przyszedł na świat, ta piękna rana to cała jego wyprawa.

Ryszard Krynicki urodził się w 1943 roku w Sankt Valentin (Austria). Jest tłumaczem, wydawcą oraz – przede wszystkim – jednym z najbardziej wpływowych polskich poetów współczesnych. Jego bogaty dorobek poetycki wywodzi się z tradycji Nowej Fali. Jest laureatem m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Fundacji im. Kościelskich (1976), Fundacji im. Jurzykowskiego (1989), niemieckiej Nagrody Gundolfa (2000) oraz Ministra Kultury (2006). Większość życia spędził w Poznaniu, obecnie mieszka w Krakowie.

Ryszard Krynicki, Przekreślony początek
Premiera: 21 marca 2017 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz