• 2017-03-23

Horla – obcość w rodzinie

Opowieść o oddalających się od siebie ludziach, którzy twierdzą, że wokół nich pojawiła się istota nieznanego pochodzenia. Premiera Horli. Przypadku rodziny Sablé, spektaklu w reżyserii Marcina Kluczykowskiego na podstawie opowiadania Guya de Maupassanta, odbędzie się 23 marca w Teatrze U Przyjaciół.

„Horla. Przypadek rodziny Sablé”, reż. Marcin Kluczykowski – plakat (źródło: materiały prasowe teatru)

„Horla. Przypadek rodziny Sablé”, reż. Marcin Kluczykowski – plakat (źródło: materiały prasowe teatru)

Rodzinę Sablé – dość zamożnych i smutnych Francuzów – spotykamy wówczas, gdy o problemach już się nie dyskutuje. Nie mówi się też do siebie o niczym innym, dialogi zostają zastąpione serią monologów, a uczucia uzależniane od momentów ich stłumienia. Bohaterowie spektaklu, przywiązani do kulturalnego dorobku swojej ojczyzny, nagle zaczynają czuć się bardzo źle i znajdują na to dość proste wytłumaczenie – twierdzą, że każde z nich zostało nawiedzone przez istotę nieznanego pochodzenia. Wizyta zaprzyjaźnionego doktorstwa Parent, zajmujących się hipnozą, zaraża ich dodatkowym niepokojem.

W języku francuskim słowo horla nie istnieje. Wydaje się, że dla jego autora – Guya de Maupassanta – była to zbitka słów hors la, co odpowiadałoby naszemu rodzimemu z zewnątrz, lub też zapożyczenie z dialektu normandzkiego, w którym słowo to oznacza obcokrajowca. Horla. Przypadek rodziny Sablé to swobodna adaptacja utworu francuskiego pisarza, godząca, choć jedynie na zasadzie sugestii, oba powyższe tłumaczenia. Fantastyczny sztafaż, z jakim można kojarzyć pierwowzór, jest pociągający, ale wydaje się jedną z bardzo wielu możliwych interpretacji tego utworu. Autorzy spektaklu przenieśli go więc na drugi plan, rezygnując przy tym z zapisu dziennikowego i narracji jednostkowej. Historię tę opowiadają na przykładzie współczesnej rodziny i osób z jej otoczenia. Tym samym próbują zbadać, w jaki sposób przejawia się dzisiejsza horla i kiedy, być może, zdarza się nam ją przywoływać dobrowolnie. Poznamy więc świat hipnozy, której rozumienie zostanie rozszerzone – o pojęcie przynależności kulturowej, rodzinnej, uzależnienia od mediów (wszelakich) i przede wszystkim o uczucia, które są bodajże najbardziej intensywnym przykładem hipnozy, jaka może zadziałać na człowieka.

Reżyseria, dramaturgia, kostiumy, scenografia, światło, audio: Marcin Kluczykowski
Realizacja światła: Sylwia Pietrowiak
Wizualizacja i identyfikacja graficzna: inter log | formy filmowe
Muzyka oryginalna: Stanisław Pawlak
Konsultacje językowe: Justyna Stebnicka
Obsada: Radosław Salamończyk, Anna Prętka, Mateusz Paszkiewicz, Paweł Kolasa, Paweł Sakowski, Agnieszka Brzezińska

Horla. Przypadek rodziny Sablé
Premiera: 23 marca 2017 roku
Kolejne spektakle: 23, 24, 25 marca; 20, 21 kwietnia 2017 roku
Teatr U Przyjaciół w Poznaniu

Dodaj komentarz