Bądź jak Prus i napisz felieton!

Siódma edycja Konkursu im. Bolesława Prusa na felieton rozpoczyna się już dziś i potrwa do końca czerwca. Konkurs jest skierowany do wszystkich czytelników, którzy czują się świetnie w roli komentatorów. Jego organizatorami są Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie i Wydawnictwo Episteme.

Konkurs im. Bolesława Prusa na felieton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs im. Bolesława Prusa na felieton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Data rozpoczęcia konkursu nie jest przypadkowa. 23 marca 1875 roku w „Kurierze Warszawskim” pojawiła się pierwsza kronika tygodniowa Bolesława Prusa, która ukazując się do roku 1887, uczyniła pisarza jednym z najpoczytniejszych publicystów Warszawy. Nawiązując do XIX-wiecznych tradycji gatunku podejmującego różnorodną tematykę i nie chcąc ograniczać wyobraźni uczestników, temat konkursowego felietonu organizatorzy definiują jako dowolny.

Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do wszystkich czytelników (dorosłych i młodzieży). Nagrodami w konkursie są książki z wydawanej przez Wydawnictwo Episteme edycji krytycznej Pism wszystkich Bolesława Prusa, pióro marki Parker i publikacja nagrodzonych tekstów na łamach lubelskiego magazynu „Lajf” i na stronie Polskiego Portalu Kultury O.pl.

Podobno za granicą ze wszystkich rubryk dziennikarskich najdrożej płacą się felietony; zaś autorowie ich mają nie tylko byt wygodny, ale – powozy, konie, nawet własne wille – pisał Bolesław Prus (Małe uzupełnienie do dużej Książki Jubileuszowej, „Kurier Codzienny” 1896, 10–14 maja, nr 129–133).

Bolesław Prus, „Pisma wszystkie” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bolesław Prus, „Pisma wszystkie” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jesteś ciekawy świata? Świetnie czujesz się w roli komentatora? Coś Cię zaintrygowało, poruszyło, zirytowało? Wyraź to! Weź udział w konkursie, napisz felieton i wraz ze zgłoszeniem prześlij na adres prus@muzeumlubelskie.pl. Prace można zgłaszać do końca czerwca.

Ogłoszenie wyników nastąpi 20 sierpnia – w 170. rocznicę urodzin Bolesława Prusa.

7. Konkurs im. Bolesława Prusa na felieton
Rozpoczęcie: 23 marca 2017 roku
Termin przesyłania prac: 30 czerwca 2017 roku
Ogłoszenie laureatów: 20 sierpnia 2017 roku
Organizatorzy: Wydawnictwo Episteme, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Dodaj komentarz