Pan wszystkich krów

Pan wszystkich krów jest zbiorem opowiadań Andrzeja Dybczaka, autora docenionej przez jury Nagrody Kościelskich Gugary. Pisze tylko o tym, co widział na własne oczy i co poczuł na własnej skórze, kiedy pasł krowy „w górkach na południu Polski”, rozładowywał trawlery zimą w Norwegii albo uczył się „na pilarza”.

Andrzej Dybczak, “Pan wszystkich krów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Dybczak, “Pan wszystkich krów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dybczak niczego nie zmyśla. Opowiada o życiu daleko od modnych lokali, korporacyjnych biur czy redakcji. Pisze o ludziach wyniszczonych harówką, brutalnie traktowanych zwierzętach, o starych drzewach ścinanych dla pieniędzy. Nie eksponuje siebie ani swoich emocji, mówi ściszonym głosem, a i tak mocno szarpie.

Andrzej Dybczak – rocznik ’78, antropolog, pisarz, dokumentalista. Jego debiutancka książka Gugara, opowiadająca o życiu syberyjskich pasterzy reniferów, została wyróżniona Nagrodą Kościelskich. Współtwórca wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Mieszka w Krakowie, ale okresowo przemieszcza się po świecie w najróżniejszych celach: od badań etnograficznych po pracę najemną. Pisze, filmuje, chodzi po dzieci do szkoły. Pijący, niepalący. Zdecydowanie nie o niego chodzi w tytule. Gdyby tak było, to „wszystkich krów” należałoby zamienić na „jednego małego, nierasowego kota”.

Andrzej Dybczak, Pan wszystkich krów
Premiera: kwiecień 2017 roku
Wydawnictwo Nisza

Dodaj komentarz