• 2017-03-21

Wystawa jedego z najbardziej rozpoznawalnych czeskich fotografów

Vladimír Birgus. Fotografia pierwsza wystawa prac artysty w Katowicach. W Muzeum Śląskim będzie okazja, żeby zobaczyć blisko 80 dzieł artysty, będących przeglądem jego twórczości od początkowych projektów z lat 70. do najnowszych prac, które do tej pory nie były pokazywane szerszej publiczności.

Gorzów Wielkopolski, Fot. Vladimir Birgus, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gorzów Wielkopolski, Fot. Vladimir Birgus, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Birgus w swoich opowieściach fotograficznych skupił się na portretowaniu ludzi uwikłanych w sytuacje niezależne od ich woli. W kolejnych latach konfrontował realia funkcjonowania różnych społeczności i środowisk w wielu miejscach na świecie. Tak powstał pierwszy cykl East End, zrealizowany w Londynie w 1974 roku, który można określić jako traktat o kondycji współczesnego człowieka.

Wybijająca się malarskość jego fotografii stanowi dopełnienie przyświecającej Birgusowi humanistycznej refleksji. Artysta poszukuje bohaterów „globalnego teatru”, gdzie przenikają się i przemieszczają różne idee. Scenerię dla tych rozważań stanowią centra wielkich miast, ich przedmieścia i krajobraz wokół.

Vladimír Birgus w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreśla ogromną sympatię do Polski – od lat 70. regularnie odwiedza nasz kraj przy okazji swoich wykładów oraz licznych projektów organizowanych wspólnie z polskimi szkołami artystycznymi. Ma częsty kontakt z naszymi studentami, którzy coraz liczniej kształcą się w najlepszej czeskiej szkole fotografii – Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, gdzie artysta jest wykładowcą.

Vladimír Birgus. Fotografia
Kuratorka: Danuta Kowalik-Dura
Od 25 marca do 3 września 2017 roku
Wernisaż: 24 marca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz