Wystawa na otwarcie Muzeum Nad Wisłą

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna działalność nad Wisłą wystawą pt. Syrena herbem twym zwodnicza. Jest to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej.

Juliana Snapper, „Ty, który powstaniesz z powodzi”, 2009 (fot. Miha Fras, Aksioma) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Juliana Snapper, „Ty, który powstaniesz z powodzi”, 2009 (fot. Miha Fras, Aksioma) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie obejrzy połączenie materiału historycznego – dzieł sztuki i artefaktów – z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii.

Tytuł to cytat z wiersza Dedykacja Cypriana Kamila Norwida z 1866 roku, będącego osobistą inwokacją do Warszawy („młodości mej stolico…”) i przypomnieniem mitologicznej syreny jako niebezpiecznej hybrydy człowieka i zwierzęcia (oryginalnie ptak z głową kobiety), uwodzącej żeglarzy śpiewem i wiodącej ku zatraceniu. Poeta, by pokazać własne złożone relacje z Warszawą przywołuje antyczne źródła herbu – inwokacja Norwida zainspirowała metodę pracy twórców wystawy.

Syrena herbem twym zwodnicza
Od 25 marca do 18 czerwca 2017 roku
Muzeum nad Wisłą, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz