Awangardowe animacje Piotra Kamlera

Piotr Kamler, jeden z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców filmów animowanych, konstruktor i rzeźbiarz w dniach od 23 marca do 23 kwietnia zaprezentuje w Galerii Kordegarda ekspozycję Ruch utajony.

Piotr Kamler, „Ulotna misja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Kamler, „Ulotna misja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamler sam uważa się za twórcę polskiego, choć większość dzieł filmowych stworzył po 1960 roku we Francji. W swych awangardowych animacjach, porównywanych do dzieł Jana Lenicy, poruszających tematykę filozoficzną, nie bał się eksperymentów zbliżonych do science-fiction (Zielona planeta), zabaw formami geometrycznymi (Linie i punkty), czy powoływania do życia abstrakcyjnych społeczności, jak w Chronopolis. Tytuł ten, powstały w 1982 roku, z muzyką Luca Ferrariego, pokazywany był m.in. na festiwalu w Cannes.

Na wystawie w Galerii Kordegarda, oprócz rzeźb szkieletowych i innych „utworów przestrzennych” Piotra Kamlera, widz będzie miał okazję zapoznać się z nieomal wszystkimi animacjami mistrza. Prezentowane one będą na ekranach jako elementy ekspozycji, a także w formie retrospektywnych wieczornych pokazów.

Widzowie będą mieli okazję poznania warsztatu artysty poprzez archiwalne zdjęcia, oryginalne marionetki z filmu Chronopolis, czy szkice i rysunki. W programie wystawy organizatorzy przewidują spotkanie z artystą i panel dyskusyjny o polskiej animacji. Wystawa Piotra Kamlera Ruch utajony wpisuje się w program trwających obchodów Roku Awangardy.

Piotr Kamler. Ruch utajony
Od 23 marca do 23 kwietnia 2017 roku
Wernisaż:23 marca 2017 roku, godz.18.00
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz